Słuchaj
Mateusz Ptaszyński, Marcin Sońta
Michał Korościel
Damian Michałowski, Ewelina Pacyna
Redakcja Radia ZET
Sprawdź co graliśmy

Teraz gramy

Instagram: wyciekły adresy e-mail i numery telefonów celebrytów

31.08.2017 18:17
xxx wiadomosci

Instagram ujawnił informację o podatności swojego systemu, dzięki której wyciekły dane kontaktowe celebrytów korzystających z serwisu, takie jak adresy e-mail i numery telefonów. Nie wykradziono jednak haseł dostępu do kont. O sprawie poinformowało BBC.

Instagram: wyciekły adresy e-mail i numery telefonów celebrytów fot. Pixabay

Według informacji BBC, serwis fotograficzny używany przez ponad 700 mln osób na całym świecie stał się celem ataku hakerskiego "jednego lub większej liczby" cyberprzestępców. Głównym zamiarem atakujących było pozyskanie informacji kontaktowych celebrytów oraz innych wysoko sprofilowanych użytkowników aplikacji Instagram.

Wykradzenie danych stało się możliwe dzięki podatności mającej charakter błędu w interfejsie programistycznym API aplikacji Instagram. Firma nie poinformowała o tym, kiedy dokładnie nastąpił wyciek - wskazała jedynie, że miało to miejsce "niedawno".

Jak mówią przedstawiciele marki Instagram, podczas ataku nie wykradziono haseł dostępu do kont, ale zaleca się użytkownikom czujność w związku z możliwą niepożądaną aktywnością hakerów.

Według Marka Jamesa, specjalisty od cyberbezpieczeństwa brytyjskiej firmy ESET, warto pamiętać o tym, że dla sieci społecznościowych ich użytkownicy są jedynie źródłem dochodów. "Giganci mediów społecznościowych interesują się bezpieczeństwem naszych danych tylko w takim stopniu, w jakim wymaga tego od nich obowiązujące prawo ochrony danych. Właśnie dlatego kluczową kwestią jest, by użytkownicy sami brali odpowiedzialność za własne cyberbezpieczeństwo" - dodaje.

RadioZET.pl/PAP/DG

Oceń