Zamknij

Inwazja pawi we Włoszech. Niszczą auta, robią dziury w dachach

13.10.2020 17:58
inwazja pawi we włoszech
fot. Shutterstock

Inwazja pawi koło Rawenny na północy Włoch. Wielkie ptaki niszczą dachy domów i karoserię zaparkowanych samochodów. Mieszkańcy nie kryją, że mają już ich dość - informuje we wtorek lokalne wydanie dziennika "Corriere della Sera".

Inwazja pawi we Włoszech. "Ważą po 10 kilogramów i powodują szkody" - protestują cytowani przez gazetę mieszkańcy nadmorskiego miasteczka Punta Marina. Jak się zauważa, nie wszyscy mają już siłę i ochotę podziwiać dalej ich popisy z rozkładaniem ogona.

Pawie stały się częścią tamtejszego ekosystemu. Pierwszy pojawił się 10 lat temu. Następnie ktoś uwolnił w tamtym rejonie samicę.

Inwazja pawi koło Rawenny we Włoszech. "Ważą po 10 kilogramów i powodują szkody"

"Od tego momentu wzrost liczby nowych osobników jest nieprzerwany" - powiedział szef wydziału do spraw ochrony zwierząt w lokalnych władzach Gianandrea Baroncini. "A są to ptaki, które rozmnażają się dwa razy do roku, zaś w każdym wylęgu jest nawet 10-12 piskląt" - przypomniał.

Zobacz także

Obecnie w Punta Marina żyje około 30 pawi, na które mieszkańcy często składają skargi do służb porządkowych. Niektórzy sygnalizują, że ptaszyska robią tak duże dziury w dachu, że kapie przez nie woda. Często można też zauważyć, że pukają dziobami w szyby samochodów, gdy zobaczą w nich swoje odbicie.

pavoni_punta_marina
fot. Corriere di Bologna

Miejscowe władze wraz ze strażą leśną szukają rozwiązania problemu coraz bardziej dotkliwej pawiej obecności. Rozważa się możliwość ich schwytania i umieszczenia w gospodarstwach, gdzie prowadzone są na przykład zajęcia dydaktyczne.

Zobacz także

RadioZET.pl/ PAP/ Corriere di Bologna/ La Reppublica