Zamknij

Inwazja wielkich chrząszczy zalewa miasta. Są ich miliony. "Plaga egipska"

13.01.2022 12:36
Inwazja chrząszczy
fot. Twitter.com/Lucas Pereyra

Inwazja chrząszczy zwanych "cascarudos" nawiedziła miasta w prowincji La Pampa w Argentynie. Rozmnażaniu owadów sprzyjają ekstremalne upały. Mieszkańcy piszą w mediach społecznościowych o "pladze egipskiej". 

– To jedna z najgorszych inwazji chrząszczy w historii Argentyny – powiedziała meteorolog Cindy Fernández. Jak podają lokalne media, upały w północnej prowincji La Pampa sprzyjają rozrastaniu się populacji wielkich "cascarudos". Mieszkańcy miasta Santa Isabel informowali w mediach społecznościowych o milionach owadów lęgnących się w gospodarstwach domowych. Chrząszcze znajdowane są m.in. w odpływach wody, na dnie basenów i na tarasach.

Inwazja chrząszczy w Argentynie

Masa owadów zalęgła się również na dachu budynku miejscowego komisariatu policji. Według zastępcy burmistrza Cristiana Echegaraya światła uliczne zostaną wyłączone na kilka dni, żeby nie przyciągały insektów. 

Larwy chrząszczy rozwijają się w glebie zimą, później wypełzają na powierzchnię w celach rozrodczych. Latem przyciągają je do miast rosnące temperatury i światło. Temperatury w południowoamerykańskim kraju przekroczyły w ostatnich dniach 40 stopni Celsjusza. W wielu dzielnicach Buenos Aires wysiadł prąd. Media zauważają, że w ostatnich latach Argentyna doświadcza coraz bardziej uciążliwych fal gorąca, co ma związek z globalnym ociepleniem.

RadioZET.pl/PAP/lanacion.com.ar

C