Zamknij

Turczynka wstąpiła do Państwa Islamskiego. Iracki rząd skazał ją na karę śmierci

Redakcja
19.02.2018 12:09
Kobiety-terroryści w ISIS
fot. Twitter

Sąd w Bagdadzie skazał Turczynkę na śmierć przez powieszenie za przystąpienie do Państwa Islamskiego (IS). Dziesięć innych kobiet różnych narodowości skazano na karę dożywotniego pozbawienia wolności.

— Sąd skazał na dożywotnie więzienie 10 kobiet uznanych za winne terroryzmu oraz orzekł karę śmierci przez powieszenie wobec innej terrorystki, która ma obywatelstwo tureckie — powiedział rzecznik Sattar al-Birkdar.

Cudzoziemcy walczą w ISIS

Zagłosuj

Czy czujesz się bezpiecznie w Polsce?

Liczba głosów:

Przez kilka ostatnich lat tysiące cudzoziemców walczyło po stronie dżihadystów z IS w Iraku i Syrii lub im pomagało. W zeszłym miesiącu iracki sąd skazał na karę śmierci Niemkę pochodzenia marokańskiego za przyłączenie się do IS. We wrześniu ub.r. w Iraku skazano za to na karę śmierci Rosjanina.

W irackich więzieniach przebywają obecnie dziesiątki tysięcy więźniów podejrzanych o związki z Państwem Islamskim. Zgodnie z prawem irackim uznanie kogoś za członka IS oznacza dla niego karę dożywotniego pozbawienia wolności lub karę śmierci.

Zwycięstwo nad Państwem Islamskim

W grudniu 2017 roku Irak ogłosił zwycięstwo nad Państwem Islamskim, odebrawszy dżihadystom wszystkie terytoria, które zajęli oni w latach 2014-2015. Dżihadyści z IS wciąż dokonują jednak zamachów w Iraku. Trwająca od 2014 roku wojna przeciw IS spowodowała 18 tys. ofiar śmiertelnych i 36 tys. rannych — podał w zeszłym tygodniu minister spraw zagranicznych Iraku, Ibrahim al-Dżafari.

RadioZET.pl/pap/maal