Zamknij

Irak: odkryto 200 masowych grobów. Teren kontrolowało wcześniej Państwo Islamskie

Redakcja
06.11.2018 13:46
Irak: odkryto 200 masowych grobów. Teren kontrolowało wcześniej Państwo Islamskie
fot. Shutterstock

Na obszarach Iraku kontrolowanych w przeszłości przez tzw. Państwo Islamskie natrafiono na ponad 200 zbiorowych grobów – informuje w swoim raporcie ONZ. W grobach znajdują się zwłoki kobiet i dzieci, ludzi starszych, niepełnosprawnych, a także irackich żołnierzy i policjantów.

Chcesz wiedzieć wszystko pierwszy? Dołącz do grupy Newsy Radia ZET na Facebooku

Odnalezione szczątki należą do – jak się przypuszcza – ofiar dżihadystów. Terroryści od czerwca do grudnia 2014 r. zajmowali znaczne obszary na północy Iraku, ogłaszając je częścią swojego kalifatu. Poprzednio ONZ informowała, że dżihadyści z tzw. Państwa Islamskiego zabili w Iraku prawie 33 tys. ludzi.

Zbiorowe groby znajdują się w czterech prowincjach – Niniwie, Kirkuku, Salah ad-Din i Anbar – na północy i zachodzie Iraku, w pobliżu granicy z Syrią. Państwo Islamskie zostało wyparte z tych obszarów w grudniu 2017 r. przez siły irackie wspierane przez koalicję pod wodzą USA.

Zobacz także

ONZ szacuje, że w 202 zbiorowych grobach udokumentowanych w raporcie znajduje się od 6 do 12 tysięcy osób. Ekshumację przeprowadzono dopiero z 28 grobów, z których wydobyto 1 258 zwłok.

Według ONZ pogrzebani tam ludzie to ofiary systematycznej, zakrojonej na wielką skalę kampanii przemocy, „która może być równoznaczna ze zbrodniami wojennymi, zbrodniami przeciwko ludzkości i ludobójstwem”.

W ciągu trzech lat swego panowania dżihadyści z Państwa Islamskiego terroryzowali miejscową ludność, dokonując egzekucji tych, których uznali za swych oponentów, zarzucając im powiązania z rządem irackim. Ofiarami byli też członkowie mniejszości etnicznych i religijnych, w tym chrześcijanie i jezydzi.

Zobacz także

ONZ podkreśla, że zbiorowe groby trzeba zabezpieczyć, aby sprawców zbrodni można było pociągnąć do odpowiedzialności. Jednak iracka agenda rządowa, której zadaniem jest zabezpieczanie takich grobów, twierdzi, że brakuje jej pieniędzy i personelu, więc nie może we właściwy sposób wykonywać swoich zadań, zwłaszcza że w rejonie tych grobów wciąż jest dużo niewypałów i niewybuchów.

RadioZET.pl/PAP/JŚ