Irak: odkryto 200 masowych grobów. Teren kontrolowało wcześniej Państwo Islamskie

Joanna Śpiechowicz
06.11.2018 13:46
Irak: odkryto 200 masowych grobów. Teren kontrolowało wcześniej Państwo Islamskie
fot. Shutterstock

Na obszarach Iraku kontrolowanych w przeszłości przez tzw. Państwo Islamskie natrafiono na ponad 200 zbiorowych grobów – informuje w swoim raporcie ONZ. W grobach znajdują się zwłoki kobiet i dzieci, ludzi starszych, niepełnosprawnych, a także irackich żołnierzy i policjantów.

Chcesz wiedzieć wszystko pierwszy? Dołącz do grupy Newsy Radia ZET na Facebooku

Odnalezione szczątki należą do – jak się przypuszcza – ofiar dżihadystów. Terroryści od czerwca do grudnia 2014 r. zajmowali znaczne obszary na północy Iraku, ogłaszając je częścią swojego kalifatu. Poprzednio ONZ informowała, że dżihadyści z tzw. Państwa Islamskiego zabili w Iraku prawie 33 tys. ludzi.

Zbiorowe groby znajdują się w czterech prowincjach – Niniwie, Kirkuku, Salah ad-Din i Anbar – na północy i zachodzie Iraku, w pobliżu granicy z Syrią. Państwo Islamskie zostało wyparte z tych obszarów w grudniu 2017 r. przez siły irackie wspierane przez koalicję pod wodzą USA.

ONZ szacuje, że w 202 zbiorowych grobach udokumentowanych w raporcie znajduje się od 6 do 12 tysięcy osób. Ekshumację przeprowadzono dopiero z 28 grobów, z których wydobyto 1 258 zwłok.

Według ONZ pogrzebani tam ludzie to ofiary systematycznej, zakrojonej na wielką skalę kampanii przemocy, „która może być równoznaczna ze zbrodniami wojennymi, zbrodniami przeciwko ludzkości i ludobójstwem”.

W ciągu trzech lat swego panowania dżihadyści z Państwa Islamskiego terroryzowali miejscową ludność, dokonując egzekucji tych, których uznali za swych oponentów, zarzucając im powiązania z rządem irackim. Ofiarami byli też członkowie mniejszości etnicznych i religijnych, w tym chrześcijanie i jezydzi.

ONZ podkreśla, że zbiorowe groby trzeba zabezpieczyć, aby sprawców zbrodni można było pociągnąć do odpowiedzialności. Jednak iracka agenda rządowa, której zadaniem jest zabezpieczanie takich grobów, twierdzi, że brakuje jej pieniędzy i personelu, więc nie może we właściwy sposób wykonywać swoich zadań, zwłaszcza że w rejonie tych grobów wciąż jest dużo niewypałów i niewybuchów.

RadioZET.pl/PAP/JŚ