Zamknij

Atak moździerzowy na bazę lotniczą Al-Bakr w Iraku. Ranni żołnierze

Magdalena Kulej
12.01.2020 18:05
Irak. Atak moździerzowy na bazę lotniczą Al-Bakr
fot. shutterstock.com

Siedem pocisków moździerzowych spadło w niedzielę na bazę lotniczą Al-Bakr koło miasta Balad w środkowym Iraku. Port lotniczy Al-Bakr jest wykorzystywany jako baza amerykańskich sił powietrznych w Iraku. Czterech żołnierzy irackich jest rannych - podaje Reuters.

Pociski uderzyły w pas startowy znajdujący się w centralnej części bazy - donosi agencja, powołując się na źródła wojskowe. Nie wiadomo na razie, kto stoi za atakiem. Port lotniczy Al-Bakr jest zlokalizowany 80 km na północ od Bagdadu.

Konflikt na Bliskim Wschodzie

W środę Iran skierował pociski rakietowe na dwie bazy lotnicze w Iraku - Al Asad i lotnisko wojskowe w Irbilu. Odpowiedzialność za atak wziął irański Korpus Strażników Rewolucji Islamskiej. Irackie wojsko w komunikacie poinformowało, że na terytorium tego kraju spadły 22 pociski rakietowe. Według oficjalnych źródeł amerykańskich nikt nie ucierpiał. Był to odwet za zlikwidowanie przez Amerykanów szefa irańskich sił specjalnych Al Kuds, gen. Kasema Sulejmaniego.

Przypomnijmy, że kilka godzin po ataku na bazy, w których stacjonują Amerykanie, w Iranie rozbił się samolot ukraińskich linii lotniczych z niemal 180 osobami na pokładzie. Wszyscy pasażerowie i członkowie załogi zginęli. Wśród nich są obywatele Iranu, Kanady, Szwecji, Niemiec, Ukrainy, Afganistanu i Wielkiej Brytanii. 

Zobacz także

Początkowo zaprzeczano, by katastrofa miała jakikolwiek związek z nocnymi atakami w Iraku, później jednak przedstawiciele linii Ukraine International Airlines oświadczyli, że boeing był sprawny, i wykluczyli, by przyczyną katastrofy mógł być błąd załogi. Wkrótce media zaczęły informować o tym, że maszyna mogła zostać zestrzelona. 

Informacje potwierdził w sobotę rano Iran, ogłaszając oficjalnie, że jego siły zbrojne "nieintencjonalnie" zestrzeliły ukraiński samolot pasażerski w rezultacie "ludzkiego błędu". 

RadioZET.pl/PAP