Zamknij

Atak bombowy w Iraku. Są ofiary i wielu rannych

Redakcja
10.06.2018 10:13
Irak
fot. Twitter screen

Co najmniej dwie osoby zginęły, a 20 zostało rannych w wybuchu bomby na targu w mieście Chalis w prowincji Dijala na wschodzie Iraku - podały irackie siły bezpieczeństwa. Wg ONZ od początku roku o prawie 80 proc. spadła liczba cywilnych ofiar przemocy w Iraku.

Chcesz wiedzieć wszystko pierwszy? Dołącz do grupy Newsy Radia ZET na Facebooku

Bomba eksplodowała w sobotę po południu, tuż przed zachodem słońca, kiedy muzułmanie przestają pościć w czasie trwania świętego dla nich miesiąca ramadanu - wskazuje agencja Reutera.

Do tej pory nie wiadomo, kto był celem ataku, ani kto był za niego odpowiedzialny. Miasto Chalis znajduje się ok. 80 km na północny wschód od stolicy Iraku, Bagdadu.

Atak bombowy w Iraku 

Irackie władze ogłosiły w grudniu zwycięstwo nad dżihadystycznym Państwem Islamskim (IS), które w 2014 roku na części opanowanego terytorium Iraku i Syrii ogłosiło samozwańczy kalifat o tej samej nazwie. Ale funkcjonariusze służb bezpieczeństwa informują, że ta sunnicka ekstremistyczna organizacja zbrojna prawdopodobnie będzie kontynuować rebelię w Iraku po tym, jak upadł jej kalifat, a bojownicy zostali wyparci ze wszystkich terytoriów, które do tej pory kontrolowali.

Na początku mijającego tygodnia przedstawiciel lokalnych władz powiedział, że bojownicy IS znów zaczęli działać na obszarach między prowincją Dijala a sąsiednią prowincją Salah ad-Din.

Zobacz także

Tymczasem ONZ poinformowała w sobotę, że od początku roku zdecydowanie spadła liczba cywilnych ofiar przemocy politycznej w Iraku, w dużej mierze ze względu na klęskę dżihadystów z IS.

RadioZET.pl/PAP/DG