Zamknij

Bojownicy Państwa Islamskiego wysadzili meczet w Mosulu

Redakcja
21.06.2017 23:50
Bojownicy Państwa Islamskiego wysadzili meczet w Mosulu
fot. Twitter

Otoczeni przez siły irackie we wschodniej części Mosulu dżihadyści z Państwa Islamskiego (IS) wysadzili w powietrze wielki meczet al-Nuri - podało w środę irackie wojsko. To tam przywódca IS Abu Bakr al-Bagdadi ogłosił powstanie kalifatu w Iraku i Syrii.

Z kolei IS oskarżyło lotnictwo amerykańskie o zniszczenie zabytkowego meczetu z charakterystycznym pochylonym minaretem.

Zobacz także

Ogłoszenie kalifatu miało miejsce w meczecie 29 czerwca 2014 roku podczas piątkowych modłów i było to jedyne znane dotychczas publiczne wystąpienie al-Bagdadiego.

Bojownicy IS zostali otoczeni w części Mosulu obejmującej wielki meczet al-Nuri wraz z gęsto zaludnionym Starym Miastem, gdzie sieć wąskich uliczek utrudnia działania irackim oddziałom. Ich operacja wspierana jest z powietrza przez siły międzynarodowej koalicji do walki z IS pod wodzą USA.

Bitwa o Stare Miasto staje się najkrwawszą częścią trwającej od ośmiu miesięcy ofensywy mającej na celu odbicie Mosulu, z którego dżihadyści uczynili stolicę tzw. Państwa Islamskiego w Iraku.

RadioZET.pl/PAP/DG