Zamknij

Iran dopuści ekspertów Boeinga do śledztwa ws. katastrofy ukraińskiego samolotu

10.01.2020 10:46
Iran Boeing
fot. PAP/EPA/ABEDIN TAHERKENAREH

Iran zaprosił ekspertów firmy Boeing, by włączyli się do śledztwa w sprawie katastrofy samolotu tej firmy, do której doszło w środę nad ranem w Iranie. Jeszcze wczoraj Iran odmawiał dostępu amerykańskiemu producentowi samolotu, którego maszyna rozbiła się pod Teheranem.

Chcesz wiedzieć wszystko pierwszy? Dołącz do grupy Newsy Radia ZET na Facebooku

Informację przekazała dziś irańska agencja państwowa IRNA, cytując rzecznika tamtejszego MSZ, Abbasa Musawiego.

Musawi zaprosił do śledztwa zarówno śledczych z Ukrainy, jak i ekspertów Boeinga. Po wczorajszych komunikatach premiera Kanady, który sugerował zestrzelenie samolotu pociskiem ziemia-powietrze, prosił o "dostarczenie komisji śledczej wszelkich informacji, które posiadają".

Zobacz także

Jednocześnie Iran wyklucza zestrzelenie Boeinga 737 ukraińskich linii lotniczych. Innego zdania są eksperci amerykańscy, cytowani przez tamtejszego „Newsweeka” i telewizję CBS. Ich zdaniem z dużym prawdopodobieństwem samolot został zestrzelony pociskami ziemia-powietrze.

Zobacz także

Do katastrofy doszło w czasie eskalacji napięcia między USA a Iranem. Kilka godzin przed feralnym wylotem Iran zaatakował dwie bazy lotnicze USA w Iraku. Był to jeden z zapowiadanych przez kraj odwetów za zabicie przez Stany Zjednoczone generała Kasema Sulejmaniego.

W katastrofie Boeinga zginęło 176 osób, w tym 82 Irańczyków, 63 Kanadyjczyków, 11 Ukraińców, a także obywatele Szwecji, Afganistanu, Wielkiej Brytanii i Niemiec.

RadioZET.pl/PAP