Zamknij

Iran: Politycy spalili flagę USA. Krzyczeli: „Śmierć Ameryce” [WIDEO]

Redakcja
09.05.2018 14:17
Iran: Politycy spalili flagę USA. Krzyczeli: „Śmierć Ameryce” [WIDEO]
fot. CNN Screen Facebook

Ogłoszenie przez prezydenta Donalda Trumpa decyzji o wycofaniu USA z umowy nuklearnej z Iranem było „głupie i płytkie” — oświadczył w środę duchowo-polityczny przywódca Iranu ajatollah Ali Chamenei.

— Słyszeliście wczoraj (we wtorek) wieczorem, że prezydent Ameryki wypowiedział kilka głupich i płytkich komentarzy — powiedział Chamenei na spotkaniu z nauczycielami w Teheranie.

Zobacz także

— W jego wypowiedzi było ponad dziesięć kłamstw. Zagroził władzy i ludziom, mówiąc, że zrobi to, czy tamto. Panie Trump, mówię panu w imieniu Irańczyków: popełnił pan błąd — podkreślił najwyższy przywódca Iranu. — Nie potrafi pan zrobić nawet jednej cholernej rzeczy! — powiedział.

— Zaakceptowaliśmy umowę nuklearną, ale wrogość wobec Islamskiej Republiki Iranu nie skończyła się — podkreślił Chamenei, który we wszystkich sprawach państwowych ma decydujący głos.

Wypowiedź Chameneia znalazła się na jego stronie internetowej.

W internecie krąży wideo, na którym widać, jak irańscy prawodawcy palą flagi amerykańskie w parlamencie. Wykrzykują przy tym „śmierć Ameryce”. 

Prezydent Trump oświadczył we wtorek wieczorem, że wycofuje USA z międzynarodowego porozumienia nuklearnego z Iranem, dodając, że porozumienie to było w „samej swej istocie” nieudane, ponieważ ten „fatalny, jednostronny układ nie przyniósł pokoju”. Zapowiedział, że „potężne sankcje” wobec Iranu wchodzą natychmiast w życie.

USA zrywa porozumienie nuklearne z Iranem

Zdaniem Trumpa porozumienie to, które miało chronić USA i ich sojuszników, „pozwoliło Iranowi na dalsze wzbogacanie uranu”. Dodał, że „żadne działania podjęte przez Iran nie były bardziej niebezpieczne niż dążenie do (uzyskania) broni nuklearnej”. Trump podkreślił, że układ nie zapobiegł „destabilizującym działaniom Iranu”, takim jak terroryzm. Dodał, że gdyby pozostawił w mocy dotychczasowe porozumienie, na Bliskim Wschodzie doszłoby do wyścigu zbrojeń nuklearnych.

Trump ogłosił, że USA „wprowadzą sankcje ekonomiczne (wobec Iranu) na najwyższym poziomie”, a jego administracja wdroży je natychmiast, ale da przedsiębiorstwom czas na zamknięcie swej działalności związanej z Iranem.

Prezydent powiedział, że jeśli Iran zdecyduje się na rozmowy w sprawie nowego porozumienia, to on „jest w stanie i jest chętny” do podjęcia negocjacji na ten temat. Według Trumpa Iran będzie chciał zawrzeć „nowe i trwałe” porozumienie. Podkreślił, że on sam chce trwałego rozwiązania problemu „irańskiego zagrożenia nuklearnego”.

Porozumienie nuklearne z Iranem

Po wystąpieniu Trumpa prezydent Iranu Hasan Rowhani ogłosił, że jego kraj pozostanie stroną porozumienia nuklearnego pomimo wycofania się USA. Poinformował jednak innych sygnatariuszy układu, że pozostaje jedynie krótki czas na rokowania, które utrzymają go w mocy.

Zawarta w lipcu 2015 roku umowa między sześcioma mocarstwami (USA, Francja, Wielka Brytania, Chiny, Rosja i Niemcy) a Iranem miała na celu ograniczenie programu nuklearnego tego kraju w zamian za stopniowe znoszenie sankcji. Wyjście USA z tego układu było jedną ze sztandarowych obietnic Trumpa przed wyborami prezydenckimi w 2016 roku.

RadioZET.pl/PAP/KM