Zamknij

Premier Kanady: Boeing w Iranie trafiony pociskiem. NYT: Jest nagranie [WIDEO]

09.01.2020 22:52
Justin Trudeau Boeing Iran
fot. The Canadian Press/Associated Press/East News, screnn NYT

Premier Kanady Justin Trudeau przekazał, że jego rząd ma informacje, że ukraiński Boeing mógł zostać zestrzelony. Przypomnijmy, z 176 ofiar aż 63 stanowią obywatele Kanady. "New York Times" zweryfikował nagranie w sieci, na którym jest widoczny moment katastrofy - uderzenie rakiety w samolot. Kilka minut później doszło do eksplozji maszyny.

Chcesz wiedzieć wszystko pierwszy? Dołącz do grupy Newsy Radia ZET na Facebooku

Doniesienia o możliwym zestrzeleniu Boeinga ukraińskich linii lotniczych irańskim pociskiem przekazały w czwartek po południu amerykańskie media. Tamtejszy Newsweek i telewizja CBS powołały się na informatorów z Pentagonu i wywiadu irackiego.

Zobacz także

Pierwszym politykiem mówiącym o katastrofie wprost jest jednak premier Kanady. Na konferencji prasowej o Ottawie Trudeau powołał się na analizy służb Kanady. Oznajmił, że wniosek jest następujący - Boeing ukraińskich linii lotniczych miał zostać trafiony irańskim pociskiem ziemia-powietrze

Informacje i dowody wskazują, że był to pocisk ziemia-powietrze. Mamy informacje z wielu źródeł, w tym od naszych sojuszników i od naszego własnego wywiadu, wskazujące, iż samolot został zestrzelony przez irański pocisk ziemia-powietrze. Mogło to być nieumyślne

Justin Trudeau, premier Kanady

Trudeau rozmawiał w sprawie z prezydentem Ukrainy Wołodymirem Zełenskim. Złożył mu kondolencje i podkreślił, że jego kraj również stawia na pełne dochodzenie ws. przyczyny katastrofy. 

Nagranie zestrzelonego Boeinga - tak twierdzi "New York Times"

W sieci krąży nagranie z Iranu, na którym - jak zapewnia "NYT" - widać moment trafienia rakiety w samolot. Kilka minut później doszło do eksplozji. 

Boris Johnson: ukraiński samolot został trafiony pociskiem

Po premierze Trudeau podobny komentarz zawarł premier Wielkiej Brytanii. Boris Johnson niemalże skopiował słowa Trudeau, mówiąc o "szeregu dowodów na to, iż ukraiński samolot, który w środę rano rozbił się w Iranie, został strącony przez irański pocisk ziemia-powietrze".

Johnson podkreślił, że konieczne jest w tej sprawie "pełne, przejrzyste dochodzenie" w sprawie jej przyczyn katastrofy. 

RadioZET.pl/PAP/New York Times