Zamknij

Iran omyłkowo ostrzelał swój okręt. Zginęło 19 marynarzy

11.05.2020 11:42

Tragedia na wodach Zatoki Omańskiej. Wskutek ostrzału zginęło 19 irańskich marynarzy, a 15 zostało rannych – podała dziś armia Iranu, a za nią telewizja państwowa. Doszło najprawdopodobniej do pomyłkowego ostrzału własnego okrętu.

Iran wypadek na morzu
fot. Iranian Army/Associated Press/East News

Wypadek miał miejsce w niedzielę, w trakcie ćwiczeń irańskiej marynarki wojennej w Zatoce Omańskiej, blisko cieśniny Ormuz. Początkowo media Iranu podawały informację o śmierci jednego marynarza i ranach kilku osób.

Do ostrzału doszło w pobliżu portu Bandar Abbas. Mieści się tam główna baza marynarki wojennej Iranu. Fregata Jamaran, jak podaje BBC, testowała nowy pocisk przeciwlotniczy. Przez omyłkę trafiła nim w lekki statek wsparcia logistycznego Konarak.  

Jeden irański okręt omyłkowo trafił pociskiem w drugi podczas ćwiczeń w niedzielę po południu, w wyniku czego śmierć poniosło 19 marynarzy, a 15 odniosło rany

- podała irańska marynarka wojenna, na którą powołuje się Reuters.

Iran: Omyłkowe zestrzelenie okrętu. Testowali nową rakietę

Agencja prasowa Fars zacytowała niewymienionego z nazwiska przedstawiciela armii, który zaprzecza doniesieniom innych irańskich mediów, że Konarak zatonął. Marynarka wojenna poinformowała, że wszczęto dochodzenie w sprawie przyczyny incydentu. Wiele wskazuje na zestrzelenie w ramach testów pocisków manewrujących dalekiego zasięgu.

Telewizja państwowa IRIB, przekazała, że zbudowany w Holandii okręt Konarak, który został zakupiony przed rewolucją islamską w 1979 r., został wyremontowany w 2018 r. i jest wyposażony w cztery pociski manewrujące dalekiego zasięgu.

Zobacz także

Iran regularnie organizuje ćwiczenia w rejonie strategicznej cieśniny Ormuz. To wąskie przejście morskie, ale szalenie istotne dla gospodarki globu– przepływa przez nią 20 proc.

RadioZET.pl/PAP/Reuters/BBC