Zamknij
Katastrofa samolotu w Iranie
7 Zobacz galerię
fot. PAP/EPA

Katastrofa ukraińskiego samolotu pasażerskiego, do której doszło w środę w Teheranie, nie była aktem terroru - poinformowała ambasada Ukrainy w Iranie. Jako przyczynę wskazano awarię silnika. Szef MSZ Ukrainy Wadym Prystajko podał narodowość ofiar. Na pokładzie Boeinga 737-800 nie było Polaków. 

Chcesz wiedzieć wszystko pierwszy? Dołącz do grupy Newsy Radia ZET na Facebooku

Katastrofa ukraińskiego samolotu w Iranie. Według ambasady Ukrainy bilet na lot wykupiło 168 osób. Premier Ukrainy Ołeksij Honczaruk informował wcześniej, że na pokładzie samolotu ukraińskich linii lotniczych UIA znajdowało się 167 pasażerów oraz dziewięciu członków załogi.

Katastrofa samolotu w Iranie. Podano narodowość ofiar 

Szef ukraińskiej dyplomacji Wadym Prystajko przekazał na Twitterze, że w katastrofie zginęło 82 Irańczyków oraz 63 Kanadyjczyków. Śmierć poniosło także dwóch pasażerów, będących obywatelami Ukrainy oraz dziewięcioosobowa ukraińska załoga.

Na pokładzie samolotu znajdowało się również dziesięciu obywateli Szwecji, czterech obywateli Afganistanu, trzech Niemców oraz trzech Brytyjczyków.

Wśród ofiar katastrofy ukraińskiego samolotu pasażerskiego, do której doszło w środę w Teheranie, nie ma Polaków - poinformował wiceszef MSZ Szymon Szynkowski vel Sęk.

Samolot Boeing 737-800 należący do linii lotniczych Ukraine International Airlines rozbił się tuż po starcie z międzynarodowego portu lotniczego Teheran-Imam Khomeini. Maszyna miała wylądować w Kijowie o godzinie 8 czasu lokalnego (godz. 7 w Polsce).

Agencja Reutera podała, że powodem katastrofy były problemy techniczne zaraz po starcie. Przypomniała również, że produkowany od późnych lat 90. Boeing 737-800 cieszy się reputacją dobrej maszyny w przeciwieństwie do nowocześniejszego Boeing 737 MAX, który - jako model - był unieruchomiony przez 10 miesięcy po dwóch głośnych katastrofach, do jakich doszło w ostatnich latach.

Zobacz także

RadioZET.pl/PAP