Zamknij

Zdaniem irańskiego prokuratora kobiety grzeszą przez oglądanie meczu

Redakcja
19.10.2018 14:16
Iran. Prokurator przeciwko kobietom na stadionach piłkarskich
fot. PAP/EPA/ABEDIN TAHERKENAREH

Po raz pierwszy od 35 lat kobiety w Iranie mogły dopingować na stadionie męską reprezentację w piłce nożnej. W ocenie miejscowego prokuratora generalnego Muhammada Dżafara Montazeriego była to sytuacja niedopuszczalna, a oglądanie przez kobiety „półnagich mężczyzn” w sporcie prowadzi do grzechu.

Chcesz wiedzieć wszystko pierwszy? Dołącz do grupy Newsy Radia ZET na Facebooku

We wtorkowy wieczór na stadionie Azadi w Teheranie odbył się towarzyski mecz piłkarski Iranu z Boliwią, wygrany przez gospodarzy 2:1.

Władze irańskiej stolicy wyraziły zgodę, aby na trybunach zasiadła grupa około 100 kobiet. Jednak zdaniem Montazeriego był to ewidentny „grzech”.

Zobacz także

– Wczorajsza obecność kobiet na trybunach wywołała moją dezaprobatę. Jesteśmy państwem islamskim, jesteśmy muzułmanami. To, że kobieta idzie na stadion i ogląda półnagich mężczyzn w sportowym ubraniu, prowadzi do grzechu. Jako prokuratura zajmiemy się każdym takim kolejnym przypadkiem – oświadczył prokurator generalny.

Od czasu zwycięstwa w Iranie rewolucji islamskiej w 1979 roku kobiety nie mogą przebywać na stadionach. Prawo to jest jednak często krytykowane przez zwolenników większych uprawnień dla kobiet.

Zobacz także

Za zmianą na ich korzyść opowiada się nawet prezydent Hasan Rowhani, który nieraz już podkreślał, że chciałby widzieć kobiety na stadionach.

Jak pisze agencja Mehr, w Teheranie pojawiły się już plotki, że kobiety być może będą mogły wejść na stadion 23 października na mecz azjatyckiej Ligi Mistrzów między klubami Persepolis Teheran i Al-Sadd z Kataru. Według agencji Montazeri już zapowiedział, że jeśli tak się stanie, władze miasta mogą mieć problemy.

Zobacz także

RadioZET.pl/PAP/PTD