Zamknij

W Iranie rozbił się samolot z prawie 180 osobami na pokładzie. Wszyscy zginęli

08.01.2020 06:37
Iran. Samolot Ukrainian International Arlines rozbił się w Teheranie. Wszyscy zginęli
fot. AP/Associated Press/East News

W międzynarodowym porcie lotniczym Teheran-Imam Khomeini rozbił się samolot ukraińskich linii lotnicznych Ukrainian International Arlines z prawie 180 osobami na pokładzie. Z ostatnich doniesień lokalnych mediów wynika, że wszyscy zginęli. Nie jest jasne, czy wypadek ma związek z eskalacją konfliktu pomiędzy USA a Iranem.

Boeing 737-800 ukraińskich linii lotniczych UIA rozbił się w środę rano się na międzynarodowym lotnisku w stolicy Iranu, Teheranie - poinformowała irańska telewizją państwowa.

Początkowo informowano, że na pokładzie było 180 osób. Później informację sprecyzowano. Według Ambasady Ukrainy w Iranie bilet na lot wykupiło 168 osób. Premier Ukrainy Ołeksij Honczaruk informował wcześniej, że na pokładzie samolotu ukraińskich linii lotniczych UIA, znajdowało się 176 osób, w tym 167 pasażerów oraz dziewięciu członków załogi. Irańska telewizja państwowa podała, że spośród 176 osób na pokładzie 32 były obcokrajowcami. Szef ukraińskiej dyplomacji Wadym Prystajko zapewnił, że wśród ofiar katastrofy nie ma Polaków. Większość osób, którzy w niej zginęli, to obywatele Iranu i Kanady.

Według irańskich mediów samolot leciał do Kijowa. Łączność z Boeingiem 737-800 została utracona tuż po starcie. "Po starcie z lotniska Imama Chomeiniego samolot spadł na ziemię pomiędzy miejscowościami Parand i Szahriar" - poinformował w środę rzecznik agencji lotnictwa cywilnego Reza Dżafarzadeh. Wkrótce maszyna stanęła w ogniu. Jak donosi korespondent BBC, samolot zapłonął, będąc w powietrzu.

Ambasada Ukrainy w Iranie poinformowała, że katastrofa ukraińskiego samolotu pasażerskiego, do której doszło tego dnia w Teheranie, nie była aktem terroru. Jako przyczynę wskazano awarię silnika.

Zobacz także

Już wcześniej, kiedy Iran zapowiadał odwet, polski LOT podjął decyzję, że samoloty narodowego przewoźnika będą omijały przestrzeń powietrzną Iranu.

RadioZET.pl/PAP/BBC/Reuter