Słuchaj
Mateusz Ptaszyński, Marcin Sońta
Michał Korościel
Damian Michałowski, Ewelina Pacyna
Redakcja Radia ZET
Sprawdź co graliśmy

Teraz gramy

Trzęsienie ziemi w Iranie. Co najmniej dwóch zabitych

26.08.2018 17:21
xxx wiadomosci

Co najmniej 2 osoby zginęły, a ponad 250 zostało rannych - to tragiczny bilans silnego trzęsienia ziemi, które w niedzielę nad ranem nawiedziło Iran. Wstrząsy o magnitudzie 6,1 nawiedziło irańską prowincję Kermanszah na obszarze przygranicznym z Irakiem.

Iran. Trzęsienie ziemi przy granicy z Irakiem. 2 zabitych, 250 rannych fot. Tasnim News Agency/CC BY 4.0

Chcesz wiedzieć wszystko pierwszy? Dołącz do grupy Newsy Radia ZET na Facebooku

Po głównym wstrząsie w Kermanszah doszło do dwóch wstrząsów wtórnych o magnitudzie 3,0. Ranni pochodzą z kilku wiosek i małych miast na obszarze objętym trzęsieniem.

Jak podała agencja AFP, gubernator prowincji Kermanszah Houshang Bazvand poinformował o tragicznym bilansie kataklizmu. W trzęsieniu zginęły co najmniej dwie osoby, a 250 innych zostało rannych.

Zdaniem Saeb Sharidari z miejscowego szpitala ofiary to kobieta w ciąży oraz 70-letni mężczyzna, który nie przeżył ataku serca po wstrząsach.

Zdjęcia i filmy zamieszczane w serwisach społecznościowych oraz w miejscowej prasie pokazują ludzi przewożonych pilnie do szpitali. Lokalny gubernator przekazał, że w wyniku kataklizmu zniszczonych zostało 500 domów, które nie nadają się już do zamieszkania.

Agencje podają, że trzęsienie ziemi było odczuwalne poza granicą Iranu - na terytorium Iraku. Irna poinformowała, że było co najmniej 65 wstrząsów wtórnych.

Amerykańska Służba Geologiczna (USGS) poinformowała, że epicentrum wstrząsów znajdowało się 26 km na południowy zachód od miasta Dżawanrud w prowincji Kermanszah na głębokości ok. 9,5 km.

Iran leży w jednej z głównych stref sejsmicznych świata. To strefa alpejsko-himalajska, obejmująca obszar fałdowań alpejskich od Azorów przez Włochy, Grecję, Turcję, Afganistan, Himalaje aż po Indonezję.

W listopadzie ubiegłego roku w prowincji Kermanszah miało miejsce trzęsienie ziemi o magnitudzie 7,3. Zginęło wówczas 630 osób, a ponad 10 tys. zostało rannych.

RadioZET.pl/PAP/AFP/PTD

Oceń