Zamknij

Sąd orzekł, że zakaz aborcji w Irlandii Płn. łamie prawa człowieka. Ale nic więcej nie może zrobić

Redakcja
07.06.2018 13:48
Irlandia Płn.
fot. AFP/East News

Sąd Najwyższy Wielkiej Brytanii ogłosił w czwartek, że bardzo surowe przepisy ws. aborcji obowiązujące w Irlandii Płn. nie są zgodne z prawami człowieka. Poinformował zarazem, że nie ma uprawnień, na mocy których mógłby narzucić prowincji zmianę tych przepisów.

Czterech z siedmiu sędziów Sądu Najwyższego uznało, że obowiązujące obecnie w Irlandii Północnej przepisy zezwalające na przerwanie ciąży jedynie w sytuacji, w której zagrożone jest życie matki, są niezgodne z Europejską Konwencją Praw Człowieka.

W uzasadnieniu wyroku sędziowie napisali jednak, że "sąd ten nie ma uprawnień, aby zadeklarować, że (północnoirlandzkie przepisy) są niekompatybilne w tym przypadku" z konwencją.

Problemy z utworzeniem rządu

Północnoirlandzka Komisji Praw Człowieka, która zabiegała o liberalizację tego prawa, argumentowała, że przepisy powinny zezwalać na przerwania ciąży także w przypadkach gwałtu, kazirodztwa oraz wtedy, gdy u płodu występują "śmiertelne anomalie" (ang. fatal abnormality).

Parlament prowincji, czyli Zgromadzenie Irlandii Północnej, które może przyjąć zmianę przepisów po raz ostatni głosowało w tej sprawie w 2016 roku, a wniosek o ich liberalizację został odrzucony.

Irlandia Północna nie ma ponadto obecnie lokalnej władzy wykonawczej. Partia Sinn Fein, która należała do zdecentralizowanego, koalicyjnego rządu od 2007 roku do stycznia 2017 roku, nie może dojść do porozumienia z Demokratyczną Partią Unionistyczną (DUP) w sprawie ponownego utworzenia gabinetu.

Irlandia liberalizuje przepisy aborcyjne

W sąsiedniej Republice Irlandii po zdecydowanym zwycięstwie w referendum zwolenników liberalizacji przepisów aborcyjnych rząd planuje przyspieszyć prace nad nową ustawą i liczy na jej wejście w życie jeszcze w październiku.

Proponowane przez rząd w Dublinie nowe prawo będzie obejmować możliwość przerwania ciąży do 12. tygodnia od poczęcia bez podania powodu po konsultacji z lekarzem, prawo do aborcji do 24. tygodnia w przypadku poważnego zagrożenia życia lub zdrowia kobiety, a także poważnego uszkodzenia płodu, które może doprowadzić do jego śmierci przed lub wkrótce po narodzinach, jak również nieograniczone czasowo prawo do przerwania ciąży w przypadku bezpośredniego zagrożenia życia kobiety lub śmiertelnego uszkodzenia płodu.

RadioZET.pl/PAP/MP