Zamknij

Zabójstwo dziennikarki w trakcie zamieszek. Aresztowano dwóch młodych mężczyzn

Redakcja
20.04.2019 10:12
Zabójstwo dziennikarki w trakcie zamieszek. Aresztowano dwóch młodych mężczyzn
fot. PAP/EPA/JOE BOLAND / NORTH WEST NEWSPIX

Dwóch młodych mężczyzn – jak podaje agencja AFP, w wieku nastoletnim – zostało aresztowanych w związku z morderstwem dziennikarki Lyry McKee w Irlandii Północnej, do którego doszło w czwartek podczas zamieszek w Derry.

Chcesz śledzić takie informacje na bieżąco? Dołącz do grupy Kronika kryminalna Radia ZET na Facebooku

Aresztowani – jak podaje AFP – zostali ujęci przez antyterrorystów i przewiezieni do Belfastu na przesłuchanie.

Zobacz także

Akt terrorystyczny

Lyra McKee była dziennikarką zajmującą się konfliktem północnoirlandzkim i jego konsekwencjami, która zginęła podczas zamieszek w Londonderry, w Północnej Irlandii. Za jej zabójstwo prawdopodobnie odpowiada organizacja określająca się jako Nowa IRA – przekazała w piątek policja. Śmierć 29-latki traktowana jest jako akt terroru.

– Uważamy, że to był akt terrorystyczny i że dokonał go stosujący przemoc odłam republikanów – powiedział na konferencji prasowej przedstawiciel policji Mark Hamilton.

Lyra-McKee

Na zdjęciu, które McKee opublikowała w czwartek wieczorem na swoim Twitterze, widać sceny przypominające starcia z policją w Londonderry. Fotografia opatrzona jest napisem: „Zupełne szaleństwo”.

Zamieszki w Londonderry

Do zamieszek doszło w zamieszkanej przez republikanów, dążących do zjednoczenia wyspy, dzielnicy Creggan. Według miejscowej dziennikarki Leony O'Neill zamieszki wybuchły, gdy w Creggan pojawiło się wielu policjantów w celu przeszukania jednego z domów.

Zobacz także

Nagrania z Londonderry, opublikowane przez O'Neill w mediach społecznościowych, pokazywały policyjne radiowozy obrzucane – jak powiedziała – dziesiątkami koktajli Mołotowa, cegłami, butelkami i petardami. Widać też dwa porzucone na środku ulicy, palące się samochody.

Konflikt północnoirlandzki

Mimo zawartego w 1998 roku porozumienia pokojowego, zwanego wielkopiątkowym, które w dużej mierze położyło kres okresowi tzw. Troubles (ang. kłopoty), paramilitarne ugrupowania przeciwne temu układowi nadal stanowią zagrożenie, o czym świadczy np. atak bombowy ze stycznia br. – zauważa Reuters.

19 stycznia przed sądem w Londonderry wybuchł wówczas samochód wypełniony materiałami wybuchowymi. Do ataku, w którym nikt nie został ranny, przyznała się Nowa IRA, zwana również Prawdziwą IRA. Jest to jeden z niewielu odłamów Irlandzkiej Armii Republikańskiej (IRA), sprzeciwiających się porozumieniu wielkopiątkowemu.

Ostatnie tragiczne zajścia z Londonderry potępiły obie największe partie polityczne w Irlandii Północnej – irlandzka republikańska Sinn Fein oraz probrytyjska Demokratyczna Partia Unionistyczna (DUP).

Zobacz także

Wcześniej w czwartek w mieście przebywała delegacja amerykańskich parlamentarzystów z przewodniczącą Izby Reprezentantów Nancy Pelosi na czele, w ramach podróży, podczas której chciano zamanifestować poparcie dla porozumienia pokojowego.

W Irlandii Północnej od końca lat 60. XX wieku do 1998 roku trwał konflikt między protestancką większością, chcącą pozostania pod zwierzchnictwem Londynu, a katolicką mniejszością, walczącą o zjednoczenie Irlandii. Londonderry – nazywane przez katolików Derry – to jedno z miejsc najmocniej dotkniętych konfliktem.

Zobacz także

Wielkanoc to w tej brytyjskiej prowincji czas szczególnych napięć, bo republikanie obchodzą wówczas rocznicę powstania wielkanocnego z 1916 roku przeciwko rządom Londynu.

 

RadioZET.pl/AFP/PAP