Zamknij

Irlandia: ekstradycja Polaka wstrzymana. Chodzi o zmiany w polskim sądownictwie

Redakcja
13.03.2018 10:12

Irlandzki sąd wstrzymał ekstradycję polskiego obywatela. Ma obawy, czy po zmianach w polskim wymiarze sprawiedliwości Polak mógłby liczyć na sprawiedliwy osąd.

Irlandia: ekstradycja Polaka wstrzymana. Chodzi o zmiany w polskim sądownictwie
fot. Shutterstock

Irlandzki sąd zażąda w przyszłym tygodniu od Europejskiego Trybunału Sprawiedliwości, aby wydał orzeczenie na temat skutków zmian w polskim sądownictwie. Po uzyskaniu tej informacji sąd w Dublinie ma podjąć decyzję w sprawie ekstradycji Polaka. Przed takimi skutkami zmian w sądownictwie ostrzegał profesor Marcin Matczak jeszcze w w 2017 roku.

- Jeżeli wymiar sprawiedliwości jest zależny, a więc niewiarygodny, to jego decyzje mogą być nierespektowane za granicą lub stanowić podstawę do skarg do trybunałów uropejskich. - mówił wówczas ekspert. 

Sędzia Aileen Donnelly, która prowadzi proces ekstradycyjny Polaka, uważa, że rządy prawa w Polsce zostały "metodycznie uszkodzone". Irlandzka sędzia opierając się na dokumentach Komisji Europejskiej i Komisji Weneckiej ws. Polski.

Artur C. był poszukiwany przez włocławską i bydgoską policję. Jest podejrzany m.in. o udział w zorganizowanej grupie przestępczej oraz handel narkotykami. Wydano za nim trzy listy gończe, a także Europejsk Nakaz Aresztowania. Ten ostatni umożliwia szybką ekstradycję. Ne godzili się na to obrońcy mężczyzny, którzy podnosili argument zmian w polskim prawie. 

RadioZET.pl/JK, KM