Zamknij

Irlandzkie ''Yes'' dla aborcji. Są oficjalne wyniki referendum

Redakcja
26.05.2018 21:08
Ireland
fot. PAP/EPA

Za liberalizacją przepisów aborcyjnych w Irlandii opowiedziało się 66,4 proc. uczestników piątkowego referendum - wynika z oficjalnie ogłoszonych w sobotę danych.

Chcesz wiedzieć wszystko pierwszy? Dołącz do grupy Newsy Radia ZET na Facebooku

Uczestnicy referendum w niegdyś bardzo katolickiej Irlandii byli pytani, czy chcą zniesienia konstytucyjnego zakazu aborcji sprzed 35 lat. Zakaz ten częściowo uchylono w 2013 roku, w przypadku, kiedy zagrożone było życie matki.

W referendum wzięło udział ponad 64 proc. uprawnionych do głosowania, co stanowi bardzo wysoką frekwencję.

Oficjalne dane nie były zaskoczeniem, ponieważ wyniki exit poll wskazywały już, że zdecydowana większość jest za uchyleniem ósmej poprawki do konstytucji i opowiada się za propozycją centroprawicowego rządu premiera Leo Varadkara.

We wszystkich 40 okręgach wyborczych poza jednym głosowano za proponowanymi przez rząd zmianami; była to niemal odwrotna proporcja niż w referendum z 1983 roku, kiedy zakaz aborcji wprowadzono do konstytucji.

Premier Varadkar powiedział w sobotę, jeszcze przed oficjalnymi wynikami, a po exit pollach, że wynik referendum w sprawie liberalizacji przepisów aborcyjnych jest „kulminacją cichej rewolucji, która odbywała się w Irlandii przez ostatnie 10-20 lat”. Dodał, że „opinia publiczna się wypowiedziała i wygląda na to, że wynik (głosowania) to donośny głos (...) za uchyleniem ósmej poprawki”.

Irlandia - Aborcja legalna i bez ograniczeń

Uchylenie ósmej poprawki do konstytucji, zrównującej prawo do życia kobiety i nienarodzonego dziecka, otwiera drogę do liberalizacji jednych z najbardziej restrykcyjnych przepisów w Europie.

Proponowane przez rząd nowe prawo będzie obejmować możliwość przerwania ciąży do 12 tygodnia od poczęcia bez podania powodu po konsultacji z lekarzem, prawo do aborcji do 24 tygodnia w przypadku poważnego zagrożenia życia lub zdrowia kobiety, a także poważnego uszkodzenia płodu, które może doprowadzić do jego śmierci przed lub wkrótce po narodzinach, jak również nieograniczone czasowo prawo do przerwania ciąży w przypadku bezpośredniego zagrożenia życia kobiety lub śmiertelnego uszkodzenia płodu.

Zobacz także

Nowe przepisy powinny zostać wprowadzone do końca tego roku.

Reforma proaborcyjna stawia również na widoku perspektywę, że kobiety z Irlandii Północnej, gdzie aborcja pozostaje nielegalna, będą jeździć na zabiegi usuwania ciąży do Irlandii.

Przywódcy Sinn Fein, największej partii nacjonalistycznej w tej brytyjskiej prowincji, mającej także wielu zwolenników po południowej stronie granicy, wywiesili napis głoszący: "Północ następna w kolejce".

RadioZET.pl/PAP/DG