Słuchaj
Mateusz Ptaszyński, Marcin Sońta
Aga Kołodziejska
Damian Michałowski, Ewelina Pacyna
Marcin Łukasik
Kamil Nosel, Marcin Łukasik
Redakcja Radia ZET
Sprawdź co graliśmy

Teraz gramy

Irlandzki premier namawia do liberalizacji przepisów aborcyjnych. Będzie referendum

15.05.2018 19:10
xxx wiadomosci

Szef irlandzkiego rządu Leo Varadkar namawia obywateli i polityków do liberalizacji przepisów aborcyjnych. Polityk wziął we wtorek udział w kampanii na rzecz liberalizacji przed zaplanowanym na 25 maja referendum w tej sprawie.

Ireland fot. Facebook

Varadkar spotkał się z wyborcami na ulicach Dublina, gdzie apelował o poparcie dla zniesienia ósmej poprawki do konstytucji z 1983 roku, która zrównała prawo do życia matki i jej nienarodzonego dziecka, oraz przekazanie dalszych kompetencji legislacyjnych w tej sprawie parlamentowi.

Przepisy aborcyjne w Irlandii

Aktualne przepisy aborcyjne w Irlandii są bardzo rygorystyczne. – zgodnie z obecnymi przepisami kobieta, która przyjmie kupione w sieci pigułki wczesnoporonne, może podlegać ostrzejszej karze niż sprawca gwałtu, nawet do czternastu lat więzienia – mówił premier.

Referendum w sprawie aborcji

Premier zapewnia, że jeśli jego rodacy odrzucą propozycje liberalizacji prawa aborcyjnego 25 maja br., temat zniknie i nie będzie prób powtarzania głosowania. – Głosuję „Tak” dla wszystkich kobiet w moim życiu: mojej mamy, moich sióstr, moich koleżanek i współpracowniczek. Każda kobieta może się zmierzyć z trudnym, głębokim kryzysem osobistym w swoim życiu i powinna móc skorzystać z dostępu do wsparcia, którego potrzebuje tutaj, w domu – pisał szef irlandzkiego rządu na Twitterze.

RadioZET.pl/BBC.com/PAP/strz

Oceń