Zamknij

Irlandzki premier namawia do liberalizacji przepisów aborcyjnych. Będzie referendum

Redakcja
15.05.2018 19:10
Ireland
fot. Facebook

Szef irlandzkiego rządu Leo Varadkar namawia obywateli i polityków do liberalizacji przepisów aborcyjnych. Polityk wziął we wtorek udział w kampanii na rzecz liberalizacji przed zaplanowanym na 25 maja referendum w tej sprawie.

Varadkar spotkał się z wyborcami na ulicach Dublina, gdzie apelował o poparcie dla zniesienia ósmej poprawki do konstytucji z 1983 roku, która zrównała prawo do życia matki i jej nienarodzonego dziecka, oraz przekazanie dalszych kompetencji legislacyjnych w tej sprawie parlamentowi.

Przepisy aborcyjne w Irlandii

Aktualne przepisy aborcyjne w Irlandii są bardzo rygorystyczne. – zgodnie z obecnymi przepisami kobieta, która przyjmie kupione w sieci pigułki wczesnoporonne, może podlegać ostrzejszej karze niż sprawca gwałtu, nawet do czternastu lat więzienia – mówił premier.

Referendum w sprawie aborcji

Premier zapewnia, że jeśli jego rodacy odrzucą propozycje liberalizacji prawa aborcyjnego 25 maja br., temat zniknie i nie będzie prób powtarzania głosowania. – Głosuję „Tak” dla wszystkich kobiet w moim życiu: mojej mamy, moich sióstr, moich koleżanek i współpracowniczek. Każda kobieta może się zmierzyć z trudnym, głębokim kryzysem osobistym w swoim życiu i powinna móc skorzystać z dostępu do wsparcia, którego potrzebuje tutaj, w domu – pisał szef irlandzkiego rządu na Twitterze.

Zobacz także

RadioZET.pl/BBC.com/PAP/strz