,

Islandia: Wzrasta aktywność wulkanu Grímsvötn. Dojdzie do erupcji?

02.10.2020 16:06

Niepokojące wieści z Islandii, gdzie wzrasta aktywność wulkanu Grímsvötn. Jego ostatni wybuch z 2011 roku skutkował odwołaniem setek lotów w regionie.

Wulkan Grímsvötn
fot. AFP/EAST NEWS

Wulkan Grímsvötn uaktywnia się, co nie umknęło uwadze sejsmologów. Serwis en.vedur.is podaje, że „aktywność wulkaniczna w Grímsvötn stopniowo wzrosła, na co wskazują regularnie monitorowane parametry geofizycznych i geochemicznych”.

- Wiele zbiorów danych wskazuje obecnie, że wulkan Grímsvötn osiągnął poziom niepokoju, porównywalny z obserwowanym przed historycznymi erupcjami - podają islandzkie źródła.

Wulkan na Islandii coraz bliżej erupcji. Podniesiono alarm dla lotnictwa

Na aktywność w rejonie góry wskazuje też poziom wody w pobliskim jeziorze subglacjalnym, który jest porównywalny z tym w 2004 i 2010 roku, a więc przed ostatnimi wybuchami.

Zobacz także

Islandzkie Biuro Meteorologiczne zaznacza jednak, że sama erupcja nie jest jeszcze przesądzona. Na ten moment władze nie zdecydowały o ewakuacji ludności zamieszkującej niedaleko Grímsvötn. 

Erupcja spowodowała zakłócenia w działaniu transportu lotniczego nad Islandią, Grenlandią, Szkocją, Norwegią. Według danych organizacji Eurocontrol, w maju 2011 roku około 900 lotów w regionie zostało odwołanych. Służby podniosły już alarm - dotychczasowy kolor zielony (brak zagrożenia) zastąpił żółty.  

RadioZET.pl/ En.vedur.is/