Zamknij

Islandia wstrzymuje szczepienia jednym z preparatów. Podawali go m.in. seniorom

08.10.2021 21:39
Szczepionka przeciw COVID-19 Moderny
fot. GUILLAUME SOUVANT/AFP/East News

Islandia nie będzie szczepić preparatem Moderny - podała agencja informacyjna AFP. Decyzję uzasadniono nieznacznie częstszym występowaniem przypadków m.in. zapalenia serca niż u osób zaszczepionych Pfizerem. Wcześniej ograniczenie stosowania szczepionki koncernu Moderna wprowadziły Finlandia i Szwecja.

Islandia w piątek wstrzymała szczepienia przeciwko COVID-19 preparatem Moderny powołując się na nieznacznie zwiększone ryzyko zapalenia serca. W tym tygodniu Finlandia i Szwecja tymczasowo wstrzymały szczepienia u osób w wieku 30-lat i młodszych, a Dania i Norwegia odradzają szczepienie Moderną osób poniżej 18 roku życia.

Islandia wstrzymuje szczepienia przeciw COVID-19 preparatem Moderny

„Ponieważ liczba szczepionek firmy Pfizer w kraju jest wystarczająca, główny epidemiolog postanowił o zaprzestaniu podawania preparatu Moderny w Islandii” – czytamy w oświadczeniu opublikowanym na stronie internetowej rządowej agencji zdrowia. Decyzję podjęto z powodu „zwiększonej liczby przypadków zapalenia mięśnia sercowego i zapalenia osierdzia po szczepieniu Moderną w porównaniu do preparatu Pfizer/BioNTech” – przekazano w oświadczeniu.

Od dwóch miesięcy Islandia podawała dodatkową dawkę „prawie wyłącznie” szczepionki Moderny osobom, które wcześniej otrzymały jednodawkowy preparat Johnson & Johnson. Dawkę przypominająca tego preparatu otrzymywały także osoby starsze i o obniżonej odporności, które wcześniej otrzymały szczepionki innych firm.

Agencja informacyjna AFP zwraca uwagę, że decyzja o wycofaniu Moderny nie wpłynie na kampanię szczepień w Islandii. W kraju zamieszkiwanym przez 370 tysięcy osób w pełni zaszczepionych jest już 88 proc. populacji powyżej 12 roku życia.

Epidemiolodzy wskazują, że większość stanów zapalnych występujących po szczepionce Moderny jest łagodna i przechodzi samoistnie. W przypadku pojawienia się objawów zalecają jednak zasięgnięcie porady lekarskiej.

RadioZET.pl/AFP

C