Zamknij

Tragiczny pożar w Reykjaviku. Nie żyje trzech Polaków

28.06.2020 11:29
Pożar
fot. Shutterstock

Tragedia na Islandii. Trzech Polaków zginęło w pożarze budynku mieszkalnego w centrum Reykjaviku. Informację, po identyfikacji ofiar przez islandzkie władze, potwierdził w sobotę ambasador RP.

Do pożaru w Reykjaviku doszło w czwartek po południu. Ogień pojawił się w budynku, w którym mieszkali zagraniczni pracownicy zatrudnieni przez agencję pracy tymczasowej. Według islandzkiej gazety "Frettabladid" w domu zameldowane były 73 osoby, z czego większość stanowili obcokrajowcy. Wśród nich:

  • 28 Polaków,
  • 28 Łotyszy,
  • 12 Litwinów,
  • trzech Rumunów,
  • po jednym lokatorze z Hiszpanii oraz Islandii.

Jak relacjonował islandzki nadawca publiczny RUV, w momencie wybuchu pożaru w budynku przebywało do 10 osób. Niektórzy z nich ratowali się, skacząc z okien. Akcję gaśniczą, w której uczestniczyło 60 strażaków, zakończono w piątek nad ranem. Według islandzkiego portalu Mbl.is w 2015 roku jeden z lokatorów tego budynku skarżył się na złe warunki mieszkaniowe. Stan techniczny domu od ubiegłego roku niepokoił również islandzki związek zawodowy Efling.

Zobacz także

Islandia. Trzech Polaków zginęło w pożarze

Ambasador RP Gerard Pokruszyński potwierdził w sobotę, że w wyniku pożaru zmarło trzech polskich obywateli, dwóch trafiło do szpitala, a kilka osób, które uratowały się straciło swoje rzeczy, m.in. ubrania, komputery oraz dokumenty.

Polska placówka dyplomatyczna otoczyła opieką poszkodowanych oraz rodziny ofiar. Śledztwo w sprawie przyczyn pożaru wszczęła islandzka policja.

Chcesz śledzić takie informacje na bieżąco? Dołącz do grupy Kronika kryminalna Radia ZET na Facebooku

RadioZET.pl/PAP