Zamknij

Europę czeka paraliż komunikacyjny? Wulkan Bardarbunga może wybuchnąć!

Redakcja
01.11.2017 17:35
Europę czeka paraliż komunikacyjny? Wulkan Bardarbunga może wybuchnąć!
fot. YouTube

Na Islandii w okolicach wulkanu Bardarbunga odnotowano cztery trzęsienia ziemi w ciągu ostatnich dni. Sejsmolodzy twierdzą, że to wstęp do zbliżającej się erupcji.

Zagłosuj

Czy boisz się wybuchu wulkanu?

Liczba głosów:

Bardarbunga to aktywny wulkan zlokalizowany pod czapą lodowca Vatnajökull. Jego wysokość sięga 2009 m n.p.m., co czyni go drugą pod względem wysokości górą w Islandii. Najsilniejsze z ostatnich trzęsień miało 4,7 w skali Richtera. Geofizyk z Islandzkiego uniwersytetu przewiduje, że to skutek powiększającej się komory magmowej wulkanu.

''To sugeruje, że w komorze wulkanu przybywa lawy. Gdy jej poziom będzie wystarczająco wysoki, nastąpi wybuch'' - mówi w rozmowie z ''Daily Mail'' Páll Einarsson.

Zobacz także

Specjaliści spodziewają się kolejnych trzęsień, które mogą zakończyć się erupcją. Co ciekawe, znajdujące się w pobliżu Bardarbungi masywy Katla, Hekla i Grimsvot, niepokojąco zwiększają swoją aktywność. 

Wulkan Bardarbunga wybuchł ostatnio 29 sierpnia 2014 roku. Erupcję poprzedziło wystąpienie ponad 300 wstrząsów sejsmicznych. W powietrze wyleciały dwa kilometry sześcienne materiałów wulkanicznych.

RadioZET.pl/Daily Mail/DG