Słuchaj
Mateusz Ptaszyński, Marcin Sońta
Michał Korościel
Damian Michałowski, Ewelina Pacyna
Redakcja Radia ZET
Sprawdź co graliśmy

Teraz gramy

Szef izraelskiego MSZ nie przeprosi Polaków. Padły kolejne skandaliczne słowa

21.02.2019 20:23
xxx wiadomosci

Minister spraw zagranicznych Izraela nie zamierza przeprosić Polaków za stwierdzenie, że "wyssali antysemityzm z mlekiem matki". Israel Katz w wywiadzie dla izraelskiej telewizji powiedział, że "wielu Polaków" współpracowało z nazistami.

Israel Katz fot. SEBASTIAN SCHEINER/AFP/East News

Chcesz wiedzieć wszystko pierwszy? Dołącz do grupy Newsy Radia ZET na Facebooku

O kolejnej wypowiedzi szefa izraelskiego ministerstwa spraw zagranicznych poinformował na Twitterze Raphael Ahren, dziennikarz "Times of Israel". 

- Minister Spraw Zagranicznych Izraela mówi, że nie żałuje swoich komentarzy na temat Polaków "nasiąkających antysemityzmem mlekiem matki". Powtarza raczej, że "wielu Polaków" współpracowało z nazistami - napisał.

W niedzielę p.o. izraelskiego ministra spraw zagranicznych Israel Katz, odnosząc się do słów przypisanych przez media izraelskie szefowi izraelskiego rządu stwierdził: "Nasz premier wyraził się jasno. Sam jestem synem ocalonych z Holokaustu. Jak każdy Izraelczyk i Żyd mogę powiedzieć: nie zapomnimy i nie przebaczymy. Było wielu Polaków, którzy kolaborowali z nazistami i - tak jak powiedział Icchak Szamir, któremu Polacy zamordowali ojca, Polacy wyssali antysemityzm z mlekiem matki. I nikt nie będzie nam mówił, jak mamy się wyrażać i jak pamiętać naszych poległych".

Po wypowiedzi Katza premier Mateusz Morawiecki odwołał wyjazd polskiej delegacji na szczyt V4 do Izraela. Wyjaśnił, że podjął taką decyzję, ponieważ sformułowania, które padły z ust Katza, "są absolutnie niedopuszczalne".

We wtorek ambasador USA w Polsce Georgette Mosbacher oświadczyła, że "między bliskimi sojusznikami, takimi jak Polska i Izrael, nie ma miejsca na takie obraźliwe komentarze, jak wypowiedź izraelskiego ministra spraw zagranicznych Israela Katza". Następnego dnia ambasador oceniła, że Katz powinien przeprosić za swoje słowa.

RadioZET.pl/PAP/Twitter/DG 

Oceń