Zamknij

Ocalała z Holokaustu zmarła w samotności. W jej mieszkaniu znaleziono list

Magdalena Barszczak
22.04.2020 10:57
starsza kobieta
fot. Pxfuel

Ocalała z Holokaustu 87-latka została znaleziona martwa w swoim mieszkaniu - poinformowały izraelskie media. Jej ciało odkryto dwa tygodnie po jej śmierci, w obchodzony w Izraelu we wtorek Dzień Pamięci o Zagładzie. Pochodząca z Rumunii zmarła zostawiła list.

87-letnia Magda Grejf mieszkała sama w Beer Szewie. Do jej śmierci najprawdopodobniej doszło na skutek wypadku.

Z tego, co widzieliśmy, prawdopodobnie pośliznęła się, uderzyła w głowę i nie było nikogo, kto mógłby jej pomóc

- powiedział w rozmowie z dziennikiem "Israel Hajom" ochotnik organizacji ZAKA, zajmującej się identyfikacją ofiar zamachów i zmarłych, który znalazł ciało kobiety.

Zobacz także

Ocalała z Holokaustu zostawiła list

Krajowe media zwróciły uwagę na jeden szczegół. Na ścianie pokoju ratownicy znaleźli przyklejony list.

Nie mam rodziny w kraju ani za granicą. [...] Przyczyna śmierci jest naturalna. Jestem bardzo chora. [...] Proszę, uratujcie życie sześciu ptaków w trzech klatkach. Powodzenia!

- napisała pochodząca z Rumunii Grejf.

Szef organizacji ZAKA Jehuda Meszi Zahaw był bardzo poruszony historią 87-latki. Na uwagę zasługuje fakt, że ciało Magdy Grejf znaleziono w Dzień Pamięci o Zagładzie.

Jakże to ironiczne i bolesne zajmować się w Dzień Pamięci o Zagładzie ciałem ocalałej z Holokaustu kobiety, która przeszła przez piekło, a której nie został nikt, by ją wspomnieć i która znalazła własną śmierć w sposób tragicznie samotny

- powiedział w rozmowie z portalem telewizji Keszet 12.

Dr Magda Grejf wykładała patologię na Uniwersytecie Ben Guriona w Beer Szerwie i pracowała jako patolożka w miejscowym szpitalu. Cytowani przez "Israel Hajom" sąsiedzi twierdzą, że była bardzo niezależna i nie chciała zamieszkać w domu seniora.

Zobacz także

RadioZET.pl/PAP/"Israel Hajom"/Keszet 12