Zamknij

Izrael o odpowiedzi na irański program atomowy. "Gotowi na każdy scenariusz"

PAP
18.07.2022 08:33
Izrael szykuje się na irański program atomowy
fot. MENAHEM KAHANA/AFP/East News (ilustracyjne)

"Moralnym obowiązkiem" Izraela jest przygotowanie odpowiedzi wojskowej na irański program nuklearny - oświadczył w niedzielę szef Sztabu Generalnego Sił Obronnych Izraela (IDF) Aviv Kohavi. Kilka godzin wcześniej doradca najwyższego przywódcy duchowo-politycznego Iranu ajotollaha Alego Chameneiego, Kamal Charrazi, powiedział, że Iran ma techniczne zdolności do wyprodukowania broni nuklearnej.

Iran postrzegany jest jako największe zagrożenie dla stabilności Izraela. W przemówieniu na uroczystości wojskowej Kohavi powiedział: - Przygotowanie frontu domowego do wojny jest zadaniem, które musi zostać przyspieszone w nadchodzących latach, zwłaszcza w świetle możliwości, że będziemy musieli działać przeciwko zagrożeniu nuklearnemu. Dodał, że "IDF nadal energicznie przygotowuje się do ataku na Iran i musi przygotować się na każdy rozwój i każdy scenariusz".

"The Times of Israel" przypomina, że w obliczu rosnącej niepewności co do powrotu Iranu do porozumienia nuklearnego z 2015 roku, spowodowanej długo wstrzymywanymi negocjacjami ze światowymi mocarstwami, Siły Obronne Izraela zintensyfikowały w ciągu ostatniego roku wysiłki mające na celu przygotowanie wiarygodnej odpowiedzi militarnej wobec obiektów nuklearnych Teheranu.

Izrael gotowy na starcie z Iranem

Kohavi oświadczył, że "przygotowanie opcji wojskowej przeciwko irańskiemu programowi nuklearnemu jest moralnym obowiązkiem i nakazem bezpieczeństwa narodowego". Dodał, że takie przygotowanie jest "centralną częścią" działań IDF i obejmuje "różnorodne plany operacyjne, alokację wielu zasobów, nabycie odpowiedniej broni, wywiadu i szkolenia."

- Blokowanie Iranu przed uzyskaniem broni jądrowej za pomocą dyplomacji jest zalecane, ale historia wielokrotnie udowodniła, że dyplomacja może zawieść lub odnieść sukces tylko przez krótki okres, po czym następuje łamanie postanowień lub zdrada - powiedział Kohavi.

Iran jest w trakcie negocjacji mających przywrócić do życia porozumienia z 2015 roku, które podpisał ze światowymi potęgami, a które miało uniemożliwić mu wyprodukowanie broni jądrowej. Porozumienie nuklearne z Iranem oferowało władzom w Teheranie złagodzenie sankcji w zamian za ograniczenie programu nuklearnego.

W 2018 roku administracja ówczesnego prezydenta USA Donalda Trumpa wycofała się jednak z porozumienia, twierdząc, że nie idzie ono wystarczająco daleko, by uniemożliwić Iranowi produkcję broni jądrowej, a także z powodu obaw dotyczących irańskiego programu rakietowego. Wspierane przez Unię Europejską rozmowy mające na celu sprowadzenie do stołu negocjacyjnego USA utknęły od miesięcy w martwym punkcie, a inna niedawna runda negocjacji między Iranem a USA w Katarze również nie przyniosła postępów - przypomina "The Times of Israel".

Biden o konfrontacji z Iranem

Kohavi podkreślił, że izraelska armia przygotowuje się do uderzenia na irański program nuklearny z dwóch powodów. - Po pierwsze, jeśli nie ma porozumienia i irański program nuklearny nadal się rozwija, a po drugie, w przypadku, gdy istnieje porozumienie identyczne lub podobne do poprzedniego porozumienia, co oznacza złe porozumienie, dające Iranowi warunki do stania się państwem nuklearnym wkrótce po jego wygaśnięciu.

W czwartek podczas wizyty prezydenta USA Joe Bidena w Izraelu premier Yair Lapid i amerykański przywódca podpisali wspólną deklarację strategiczną, w której USA zobowiązały się do użycia "wszystkich elementów swojej narodowej siły", aby zapobiec uzyskaniu przez Iran broni jądrowej.

W wywiadzie dla izraelskiej telewizji Channel 12 News, który został wyemitowany podczas wizyty, Biden powiedział, że USA użyją "w ostateczności" siły przeciwko Iranowi, aby uniemożliwić mu zdobycie broni jądrowej. Izrael sprzeciwia się powrotowi USA do porozumienia z 2015 roku. Zagroził, że będzie działał samodzielnie i może zaatakować irańskie obiekty, jeśli uzna, że istnieje egzystencjalne zagrożenie dla państwa żydowskiego ze strony Iranu wyposażonego w broń jądrową.

RadioZET.pl/PAP

C