Zamknij

To już oficjalne! Izrael opuszcza UNESCO

Redakcja
29.12.2017 23:27
To już oficjalne! Izrael opuszcza UNESCO
fot. Wikipedia

Izrael zawiadomił dyrektor generalną UNESCO Audrey Azoulay, że przestanie być członkiem tej organizacji 1 stycznia 2019 roku.

Azoulay oświadczyła w komunikacie, że „głęboko ubolewa" z powodu takiego rozwoju wydarzeń, jest bowiem przekonana, że „to wewnątrz UNESCO i nie poza tą organizacją państwa mają lepsze warunki działania na rzecz przezwyciężenia rozbieżności" w dziedzinach, które leżą w ich kompetencjach.

Przypomniała, że przezwyciężaniu nieporozumień służą głosowania z udziałem państw członkowskich. Nade wszystko jednak "pełne zaangażowanie w działalność UNESCO pozwala na kontynuowanie dialogu, współpracy i sojuszy, które dziś są potrzebne bardziej niż kiedykolwiek".

Dyrektor generalna UNESCO podkreśliła, że obejmując 13 października obecne obowiązki „zobowiązała się umacniać ten dialog".

W przeddzień wyboru pani Azoulay Stany Zjednoczone zakomunikowały, że wycofują się z Organizacji Narodów Zjednoczonych do spraw Oświaty, Nauki i Kultury, która wymaga refom, ponieważ dominują w niej – ich zdaniem – tendencje antyizraelskie.

Zaledwie parę godzin później premier Izraela Benjamin Netanjahu zapowiedział, że jego kraj pójdzie tą samą drogą, ponieważ, jak mu się wydaje, UNESCO „przekształciła się w teatr absurdu i zamiast dbać o historię, wypacza ją". Była to przede wszystkim aluzja do pewnych uchwał przegłosowanych przez kraje członkowskie. Izrael uznał je za próbę rozłączenia historii Żydów i historii Ziemi Świętej.

Decyzja USA o wystąpieniu z UNESCO wejdzie w życie z początkiem 2019 roku.

RadioZET.pl/SI/PAP