Zamknij

W Izraelu nie ma śladu po pandemii. Wielki sukces programu szczepień

30.03.2021 21:08
izrael pokonał koronawirusa
fot. Joanna Mąkosa

Otwarte bary, sklepy i restauracje - tak wygląda dzisiaj Izrael. Otwarcie gospodarki to wynik sukcesu programu szczepień. Do tej pory w kraju zaszczepiono przeciwko koronawirusowi 60 proc. populacji. Większość pandemicznych obostrzeń już nie obowiązuje, a do powrotu do normalności obywatelom wystarczy tzw. "zielony paszport". Sytuację w Izraelu relacjonuje reporterka Radia ZET Joanna Mąkosa.

Już ponad 5 milionów Izraelczyków przyjęło pierwszą dawkę szczepionki przeciwko koronawirusowi, a ponad połowa jest po obu dawkach. Kraj wraca do normalności i wycofuje kolejne restrykcje epidemiczne. Szczepionek w Izraelu nie brakuje, bo jeszcze w listopadzie 2020 roku rząd zgodził się przetestować preparat.

- Myślę, że to była dobra decyzja. Wirusolodzy mówili od początku, że koniec pandemii wyznaczyć może dopiero szczepionka. Byliśmy wtedy też jednym z krajów o najwyższej liczbie zachorowań - mówi reporterce Radia ZET dr Yael Paran z kliniki w Tel Awiwie. - Może całkowity lockdown nie był w pełni uzasadniony, ale skierowanie wszystkich sił na szczepienia to była dobra decyzja - dodaje.

Izrael pokonał koronawirusa. Rząd otworzył bary, sklepy i restauracje

Do tej pory w kraju zaszczepiono przeciwko koronawirusowi 60 proc. populacji. Większość pandemicznych obostrzeń już nie obowiązuje, a do powrotu do normalności obywatelom wystarczy tzw. "zielony paszport".

Na najsłynniejszym targowisku, bazarze Carmel, nie ma już śladu po pandemii, ale nadal obowiązuje nakaz noszenia maseczek. Wiele osób przyjechało do Tel Awiwu świętować Pesach - święto wolności, które w tym roku ma podwójne znaczenie. - Przyjechaliśmy na zakupy i dobrze się bawić. Musisz mieć "zielony paszport". Pozwala on na wejście do różnych miejsc. Ja byłam już na koncercie. Trzeba go także pokazać w barze czy restauracji - mówi naszej reporterce Ila, która również przyjechała do Tel Awiwu świętować.

"Zielony paszport" to prosta aplikacja z kodem QR, który należy pokazać w swoim smartfonie. - Jestem po dwóch dawkach. Wysłali mi SMS i dostałem "zieloną kartę" w aplikacji. Większość osób już ją ma, bo większość jest już zaszczepiona. Niezaszczepione są tylko dzieci poniżej 16-go roku życia - mówi mieszkaniec Tel Awiwu.

Program szczepień w Izraelu powoli się kończy. W kraju zanotowano dziś 201 nowych przypadków zakażeń. Trzy miesiące wcześniej średnia dziennych zachorowań sięgała 8 tys. Błyskawiczny program szczepień i zamknięcie się na turystów - taką receptę na pokonanie pandemii przedstawiają dzisiaj Izraelczycy.

RadioZET.pl/ Joanna Mąkosa