Zamknij

Strefa Gazy w ogniu. Izrael rozpoczął ostrzał artyleryjski

14.05.2021 06:55
Strefa Gazy
fot. PAP

Izrael rozpoczął w nocy z czwartku na piątek ostrzeliwanie terytorium Strefy Gazy, siły powietrzne kontynuują ataki z powietrza - poinformował izraelski rzecznik wojskowy. Według mediów siły Hamasu w Gazie odpowiadają dalszymi atakami rakietowymi. Było to największe izraelskie uderzenie od wybuchu walk w poniedziałek – podało izraelskie wojsko.

Izrael rozpoczął ostrzał artyleryjski Strefy Gazy - poinformował rzecznik wojskowy kraju. Sprecyzował, że w atakach uczestniczą zarówno siły lądowe jak i powietrzne.

"Lotnictwo izraelskie i wojska lądowe dokonują obecnie ataku w Gazie" - powiedział. W sumie około 500 pocisków artyleryjskich i 50 pocisków pancernych zostało wystrzelonych podczas tego kolejnego bombardowania. Palestyńczycy w Gazie podają, że izraelskie uderzenie trwało ponad godzinę i spowodowało wiele ofiar, choć dokładna liczba nie była od razu znana – informuje Times of Israel. Rzecznik IDF Hidaj Zilberman dodał, że operacja jest wynikiem dużej ilości informacji wywiadowczych i starannego planowania.

Izrael rozpoczął ostrzał artyleryjski Strefy Gazy

Izrael wcześnie skoncentrował w pobliżu granicy ze Strefą Gazy znaczne siły wojsk lądowych. Oprócz ataku z powietrza, izraelskie czołgi, działa artyleryjskie i piechota na granicy ze Strefą Gazy przeprowadziły ostrzał na cele Hamasu, które podczas szturmu chciały uderzyć w cele izraelskie - powiedział Zilberman. Wyjaśnił, że wojska lądowe pozostają po izraelskiej stronie granicy i nie weszły do Strefy Gazy, pomimo wcześniejszych twierdzeń IDF.

Reuter informuje, że mieszkańcy północnej części Stefy Gazy nie dostrzegli obecności lądowych sił izraelskich, mówili natomiast o silnym ostrzale artyleryjskim i dziesiątkach ataków z powietrza.

Premier Izraela Benjamin Netanjahu oświadczył w czwartek, że kampania przeciwko Gazie "będzie trwała jeszcze przez jakiś czas". Według izraelskich źródeł oficjalnych kontrolujący Gazę radykalny palestyński Hamas musi otrzymać silne odstraszające uderzenie, przed jakimkolwiek rozejmem.

Armia izraelska podała, że ok. 90 proc. z 1750 rakiet wystrzelonych z Gazy na terytorium Izraela zostało przechwyconych i zniszczonych przez system obrony przeciwlotniczej, tzw. Żelazną Kopułę.

Ministerstwo zdrowia Strefy Gazy przekazało, że liczba ofiar śmiertelnych wśród Palestyńczyków wzrosła od poniedziałku do 115, w tym 28 dzieci i 15 kobiet, a 621 osób zostało rannych. Ugrupowania zbrojne Hamas i Islamski Dżihad potwierdziły 20 ofiar śmiertelnych w swoich szeregach, choć Izrael twierdzi, że liczba ta jest znacznie wyższa. W Izraelu zginęło siedem osób, w tym 6-letni chłopiec.

Ze względu na zagrożenie wiele linii lotniczych zawiesiło loty na lotnisko im. Ben Guriona w Tel Awiwie.

RadioZET.pl/ PAP/ Twitter