Zamknij

Izrael zaskoczył wszystkich. Netanjahu zawiesił porozumienie z ONZ w sprawie deportacji migrantów

Redakcja
03.04.2018 06:59
Netanjahu
fot. PAP/EPA

Premier Izraela Benjamin Netanjahu poinformował niespodziewanie w poniedziałek, że postanowił czasowo „zawiesić” porozumienie z ONZ w sprawie deportacji do kilku krajów zachodnich przebywających w Izraelu około 16 tys. afrykańskich migrantów, głównie z Sudanu i Erytrei.

Jako przyczynę Netanjahu podał konieczność przekonsultowania porozumienia z mieszkańcami południowych dzielnic Tel Awiwu, w których przebywa większość tych migrantów. Konsultacje mają zostać przeprowadzone we wtorek.

Migranci w Izraelu

Część mieszkańców tych dzielnic wyrażała niezadowolenie z faktu, iż tysiące Sudańczyków i Erytrejczyków otrzymało pozwolenie do przebywania w Izraelu. Zaczęto głośno krytykować rząd, w tym także premiera.

Media przypominają że w ub. roku Netanjahu obiecał przywrócenie południowych dzielnic Tel Awiwu zamieszkałych dotychczas głównie przez pracującą klasę średnią „obywatelom Izraela”.

— Słucham głosów krytycznych i po spotkaniu z przedstawicielami jutro rano ponownie zbadam to porozumienie — powiedział Netanjahu.

Zobacz także

Nie wszyscy wiedzieli o porozumieniu z Izraelem?

Zawieszenie porozumienia przyjęto z zaskoczeniem, ponieważ zaledwie kilka godzin wcześniej Netanjahu ogłosił uroczyście jego zawarcie. Wymienił przy tym kilka krajów zachodnich (Kanadę, Włochy i Niemcy), które miałyby przyjąć migrantów. Reuter zaznacza jednak, że wydaje się, iż nie wszystkie z tych krajów zostały poinformowane o porozumieniu.

Wcześniej władze izraelskie zamierzały deportować migrantów z powrotem do Afryki, a konkretnie do Rwandy i Ugandy, z którymi — według Associated Press — rząd Izraela dyskretnie porozumiał się w tej sprawie.

Pierwotny plan przewidywał, że nielegalni przybysze, którzy nie zgodzą się na wyjazd, mimo że rząd Izraela gwarantuje im wypłatę pewnej sumy pieniędzy i darmowy bilet lotniczy, zostaną umieszczeni w miejscach odosobnienia na czas nieokreślony.

RadioZET.pl/pap/maal