Zamknij

Izrael zbombardował Strefę Gazy. Zginęło 20 osób, w tym jeden z dowódców Hamasu

11.05.2021 06:52
Strefa Gazy
fot. AA/ABACA/Abaca/East News

Co najmniej 20 Palestyńczyków zginęło, a 65 zostało rannych w izraelskich nalotach przeprowadzonych w Strefie Gazy – podała agencja AFP. Palestyńskie źródła podają, że wśród ofiar śmiertelnych jest dziewięcioro dzieci i jeden z dowódców Hamasu.

Izrael w poniedziałek zbombardował Strefę Gazy w odpowiedzi na ostrzał rakietowy izraelskich osiedli w Jerozolimie przeprowadzony przez Hamas i inne grupy bojowników palestyńskich. 

Premier Izraela Benjamin Netanjahu stwierdził, że Hamas przekroczył „czerwoną linię”, a izraelskie państwo odpowie siłą.

– Nie będziemy tolerować ataków na nasze terytorium, naszą stolicę, naszych obywateli i naszych żołnierzy. Ci, którzy nas napadną, zapłacą wysoką cenę – ostrzegł Netanjahu po spotkaniu z dowódcami wojskowymi i kierownictwem służb specjalnych Szin Bet.

Armia Izraela podała, że ze Strefy Gazy wystrzelono 150 rakiet, z których dziesiątki przechwycił system obrony powietrznej „Żelazna kopuła”.

Izraelski nalot w Strefie Gazy. Zginęło 20 osób

Izraelskie wojsko poinformowało, że celem nalotów były dwie wyrzutnie rakiet, dwa posterunki wojskowe, tunel i ośmiu agentów Hamasu w Gazie. Według Palestyńczyków w nalocie zginęło 20 osób, w tym dziewięcioro dzieci. Hamas potwierdził, że wśród ofiar jest także jeden z ich dowódców, Mohammed Fayyad. Ponadto w nalocie 65 osób zostało rannych.

Izraelsko-palestyńskie starcia na terenie meczetu Al-Aksa w Jerozolimie

Atak Hamasu nastąpił po tym, jak 305 Palestyńczyków oraz 21 izraelskich policjantów zostało rannych w starciach na terenie meczetu Al-Aksa. To najpoważniejszy wybuch przemocy od początku trwających od kwietnia niepokojów.

RadioZet.pl/AFP/PAP, oprac. AK