Izrael bombarduje Strefę Gazy. Zginęło dwóch nastolatków

Redakcja
14.07.2018 20:06
Izrael zbombardował Strefę Gazy. Zginęło dwoje nastolatków
fot. SAID KHATIB/AFP/East News

Co najmniej dwóch palestyńskich nastolatków zginęło w izraelskich nalotach na Strefę Gazy. To największe bombardowania od 2014 roku. Atak powietrzny był odpowiedzią na rakiety wystrzelone przez Hamas na cele w Izraelu.

Chcesz wiedzieć wszystko pierwszy? Dołącz do grupy Newsy Radia ZET na Facebooku

Jak poinformowały Siły Obronne Izraela (IDF) sobotnie naloty w Strefie Gazy były największe od 2014 roku, kiedy miała miejsce szeroka ofensywa przeciwko palestyńskim ekstremistom.

Wojsko oświadczyło, że lotnictwo zaatakowało łącznie 40 celów, w tym tunele, centra logistyczne i kwaterę batalionu radykalnego palestyńskiego ugrupowania Hamas w mieście Bajt Lahija na północy Stefy Gazy.

Zobacz także

W izraelskim bombardowaniu zginęło dwóch Palestyńczyków w wieku 15 i 16 lat. Jak poinformował resort zdrowia Strefy Gazy, nastolatkowie zginęli w ataku na budynek położony zachodniej części miasta Gaza. 15 osób zostało rannych. 

Według portalu "Times of Israel" w wielu miejscowościach państwa żydowskiego graniczących ze Strefą Gazy rozbrzmiały w sobotę nad ranem syreny alarmowe. W wyniku ostrzału przeprowadzonego ze Strefy Gazy rannych zostało trzech Izraelczyków.

Zobacz także

Blokada Strefy Gazy

W piątek podczas demonstracji na granicy Strefy Gazy z Izraelem 15-letni Palestyńczyk został zastrzelony przez izraelskich żołnierzy. Według rzecznika prasowego palestyńskiego resortu zdrowia Aszrafa al-Kudra w protestach rannych zostało 25 Palestyńczyków.

Od 30 marca wzdłuż granicy między Strefą Gazy a Izraelem odbywają się masowe demonstracje w obronie prawa palestyńskich uchodźców i ich potomków do powrotu na ziemie zajmowane do 1948 roku, kiedy powstał Izrael.

Protesty odbywały się także przeciwko narzuconej przez Izrael blokadzie Strefy Gazy, a także przeciwko przeniesieniu ambasady USA w Izraelu z Tel Awiwu do Jerozolimy.

Izrael utrzymuje m.in. blokadę morską Strefy Gazy. Izraelskie siły patrolują Morze Śródziemne na wysokości Strefy Gazy, by powstrzymać przemyt broni do tej palestyńskiej enklawy i powstrzymać bojowników próbujących zaatakować lub zinfiltrować terytorium Izraela od strony morza.

Zobacz także

RadioZET.pl/AFP/PAP/PTD