Zamknij

Bliźniaczki syjamskie rozdzielone. Były złączone głowami przez rok

06.09.2021 20:23

Bliźniaczki złączone głowami udało się rozdzielić w szpitalu w izraelskim mieście Beer Szewa. Zabieg przygotowywano przez ostatnie miesiące. Dzieci czują się dobrze, ale o ich przyszłości zdecydują najbliższe tygodnie.

Bliźniaczki syjamskie w Izraelu
fot. PAP/EPA/SOROKA MEDICAL CENTER HANDOUT

Dzieci urodziły się w sierpniu ubiegłego roku Beer Szewie w środkowym Izraelu. Centrum Medyczne Soroka poinformowało w niedzielę o zabiegu rozdzielenia bliźniąt syjamskich połączonych głowami. Operację poprzedziły miesiące pieczołowitych przygotowań.

- To rzadka i złożona operacja, przeprowadzona do tej pory na świecie tylko około 20 razy i po raz pierwszy w Izraelu – powiedział Mickey Gideon, dyrektor neurochirurgii dziecięcej w Centrum Medycznym Soroka, cytowany przez serwis CNN.com. 

Bliźniaczki syjamskie rozdzielone w Izraelu

Gideon dodał, że najbliższe dni będą miały decydujące znaczenie w rekonwalescencji dziewczynek. Przygotowania do operacji poprzedziło naciąganie skóry tak, aby można było ją zszyć w okolicach głowy po rozdzieleniu bliźniąt. 

Zabieg został zaplanowany z użyciem modeli 3D i wykorzystaniem wirtualnej rzeczywistości. W planowanie operacji zaangażowanych było 50 pracowników szpitala w Beer Szewie. 

CNN.com podkreślił, że według Uniwersytetu Minnesota bliźnięta syjamskie rodzą się raz na 200 tys. żywych urodzeń. Są zawsze identyczne, a większość z nich to kobiety. Jeszcze rzadziej zdarza się, że są połączone głowami. W ubiegłym roku w szpitalu w Watykanie rozdzielono bliźniaczki syjamskie, które były połączone plecami do siebie.

RadioZET.pl/CNN.com