Zamknij

Początek piątej fali. "Szczepcie swoje dzieci, bo nadciąga Omikron"

20.12.2021 08:36

Piąta fala epidemii koronawirusa rozpoczęła się w Izraelu. Premier Naftali Benet zarekomendował pracę z domu oraz namawiał do szczepienia dzieci.

dziecko zakażone koronawirusem
fot. Cai Yang/Xinhua News/East News

Ministerstwo zdrowia w Izraelu podejmuje kolejne kroki w walce z koronawirusem. Zarekomendowało, żeby dziesięciu państwom (USA, Kanadzie, Turcji, Włochom, Węgrom, Maroku, Portugalii, Szwajcarii, Belgii i Niemcom) nadać status czerwony, tj. objąć zakazem podróży. Na poniedziałek rano zaplanowano wspólne posiedzenie resortu i komisji ds. prawa, konstytucji i zdrowia w Knesecie, podczas którego wniosek miałby zostać zatwierdzony. Jak przekazał "The Jerusalem Post", oczekuje się, że zakaz wszedłby w życie w nocy z wtorku na środę.

Piąta fala koronawirusa w Izraelu. "Szczepcie dzieci"

- Omikron nadciąga. Za trzy, cztery tygodnie nie będzie żadnych wątpliwości co do tego - stwierdził premier Izraela Naftali Benet podczas niedzielnej konferencji prasowej.

Izraelski Komitet Konstytucyjny postanowił, że od poniedziałku nie będzie można podróżować do Zjednoczonych Emiratów Arabskich, Irlandii, Norwegii, Hiszpanii, Finlandii, Francji i Szwecji. Na liście krajów objętych czerwoną strefą już znajduje się Wielka Brytania, Dania, RPA i kilka innych państw afrykańskich.

Z zakazu zwalnia jedynie posiadanie pozwolenia wydanego przez rząd. Zaszczepione osoby wracające z podróży z objętych restrykcjami krajów będą musiały przejść co najmniej siedmiodniową kwarantannę (z czego jedną noc spędzić w przeznaczonym do tego hotelu). Niezaszczepieni będą zobligowani do izolowania się w takim hotelu przez siedem dni.

Izrael jest zamknięty dla zagranicznych przyjezdnych od końca listopada. Wyjątek od tej reguły ustanowiono dla posiadaczy niektórych rodzajów wiz, niektórych zagranicznych pracowników oraz osób wymagających leczenia w Izraelu.

RadioZET.pl/PAP