Zamknij

Etopscy żydzi domagają się możliwości łączenia rodzin. Protesty w Jerozolimie

Redakcja
15.03.2018 21:13
Etopscy żydzi domagają się możliwości łączenia rodzin. Protesty w Jerozolimie
fot. Shutterstock

Protest przed siedzibą Knesetu w Jerozolimie. Kilkuset żydów demonstrowało żądając umożliwienia przybycia 8 tys. swoich rodaków, którzy mieszkają na stałe w Etiopii.

O chęci połączenia kilkuset żydowskich rodzin mówiono podczas poniedziałkowej demonstracji 12 marca. Obecnie potomków dawnych Izraelitów nazywa się „Beta Izrael”. Towarzyszyli oni legendarnemu synowi króla Salomona – Menelikowi, który w IX wieku przed Chrystusem udał się w głąb kontynentu afrykańskiego, do miejsca, gdzie obecnie jest Etiopia.

Etiopscy żydzi protestowali w Jerozolimie

Przez wiele lat światowe organizacje żydowskie twierdziły, że nie uznają ich za prawdziwych żydów i nie mają prawa na pobyt w Izraelu w ramach tzw. alijah, czyli imigracji żydowskiej. Sytuacja zmieniła się dopiero w 1975 roku, gdy Izrael uznał oficjalnie ich tożsamość żydowską, pozwalając na wjazd do kraju.

Trudności w integracji

Według najnowszych danych na terenie Izraela mieszka ok. 140 Żydów etiopskich. W większości nie zdołali się oni zintegrować ze społeczeństwem i często żyją w skrajnej biedzie, bez pracy i dostępu do oświaty.

Zobacz także

RadioZET.pl/TVP Info/strz