Zamknij

Izrael rezygnuje z maseczek w pomieszczeniach. Jest kilka wyjątków

15.06.2021 17:37
Izrael
fot. JACK GUEZ/AFP/East News

Izrael rezygnuje z maseczek w pomieszczeniach. Minister Zdrowia Chezy Levy ogłosił, że od wtorku 15 czerwca 2021 r. obowiązek noszenia maseczek zostaje zniesiony dla większości osób z wyłączeniem kilku przypadków.

Maseczki ochronne już nie będą potrzebne w Izraelu, jednak są wyjątki. Z obowiązku zasłaniania ust i nosa nie zostają zwolnione osoby, które nie zostały zaszczepione lub nie przeszły choroby oraz osoby udające się na kwarantannę, a także pasażerowie w trakcie lotów.

We wtorek dorośli poszli do pracy bez maseczek po raz pierwszy od ponad roku. Izraelczycy nie musieli zasłaniać ust i nosa na zewnątrz od kwietnia.

Izrael. Rząd znosi obowiązek noszenia maseczek w pomieszczeniach

Decyzja została podjęta na skutek bliskich zeru odnotowywanych nowych przypadków zachorowania na Covid-19. W ostatnią niedzielę zanotowano zaledwie 19 nowych przypadków w całym kraju, a w poniedziałek trzy. Około 55% z 9,3 miliona mieszkańców Izraela jest już w pełni zaszczepionych.

Maski nie będą obowiązkowe w centrach handlu, pracy czy innych miejscach użyteczności publicznej, a także w transporcie publicznym, choć w ostatnim przypadku minister rekomendował ciągłe ich użycie.

Zniesienie obowiązku nie dotyczy szkół, ponieważ większość osób poniżej 16. roku życia pozostaje niezaszczepiona. W minioną niedzielę rozpoczęto kampanię szczepionkową dla osób w wieku 12 -15 lat.

Ministerstwo wciąż aktualizuje czerwoną listę krajów, na powrót z których wymagana jest 10-dniowa kwarantanna.

Chcesz wiedzieć wszystko pierwszy? Dołącz do grupy Newsy Radia ZET na Facebooku

RadioZET.pl/PAP/Reuters