Zamknij

Skandal w Muzeum POLIN. Wypowiedź Netanjahu „źle zrozumiana”?

Redakcja
15.02.2019 17:22
Skandal w Muzeum POLIN. Wypowiedź Netanjahu „źle zrozumiana”?
fot. PAP

Podczas rozmowy z dziennikarzami premier Benjamin Netanjahu mówił o Polakach, nie polskim narodzie ani państwie; jego wypowiedź została błędnie zrozumiana i zacytowana w prasie - oświadczyła w piątek kancelaria szefa izraelskiego rządu.

Chcesz wiedzieć wszystko pierwszy? Dołącz do grupy Newsy Radia ZET na Facebooku

Jak podałł „Jerusalem Post”, w czasie pobytu w Warszawie premier Netanjahu użył stwierdzenia, że Polacy kolaborowali z nazistami w Holokauście.

Zobacz także

W piątek późnym popołudniem izraelskie MSZ zamieściło na Twitterze oświadczenie Kancelarii Premiera Izraela w tej sprawie.

„Podczas rozmowy z dziennikarzami premier Netanjahu mówił o Polakach, nie polskim narodzie ani państwie. Jego wypowiedź została błędnie zrozumiana i zacytowana w prasie. W skutek interwencji później zostało opublikowane sprostowanie” - brzmi pełna treść oświadczenia.

Stanowisko to zostało następnie udostępnione przez ambasadę Izraela w Warszawie oraz szefową placówki Annę Azari.

„Mam nadzieję, że to wyjaśnia wszelkie nieporozumienia” - skomentowała słowa oświadczenia dyplomatka, która przed południem została wezwana do polskiego MSZ w związku z artykułem izraelskiej gazety dotyczącym wypowiedzi premiera Izraela Benjamina Netanjahu.

Zobacz także

Jak poinformował później wiceszef MSZ Szymon Szynkowski vel Sęk, podczas spotkania resort wyraził wobec Azari oczekiwanie, że strona izraelska jednoznacznie odniesie się do tego, co miał na myśli premier Benjamin Netanjahu, uznając wcześniejsze wyjaśnienia w tej sprawie za nieczytelne.

RadioZET.pl/PAP/JŚ