Słuchaj
Mateusz Ptaszyński, Marcin Sońta
Michał Korościel
Damian Michałowski, Ewelina Pacyna
Redakcja Radia ZET
Sprawdź co graliśmy

Teraz gramy

Jakie prawa dla Polaków po Brexicie? Premier May zabrała głos

26.06.2017 20:29
xxx wiadomosci

Premier Wielkiej Brytanii Theresa May przedstawiła propozycje w sprawie praw obywateli Unii mieszkających na Wyspach. – To krok w dobrym kierunku, oznaczający pewne zbliżenie Londynu do stanowiska UE – komentował wiceszef MSZ Konrad Szymański w rozmowie z PAP.

Jakie prawa dla Polaków po Brexicie? Premier May zabrała głos fot. Archiwum Radia ZET
Zagłosuj

Czy ktoś z twojej rodziny pracuje w Wielkiej Brytanii?

W poniedziałek w Izbie Gmin premier Theresa May zaprezentowała propozycję praw obywateli Unii Europejskiej mieszkających w Wielkiej Brytanii, w tym blisko milionowej społeczności Polaków. – Żaden obywatel Unii Europejskiej, który jest zgodnie z prawem w Wielkiej Brytanii, nie będzie poproszony o opuszczenie kraju, kiedy wyjdziemy z Unii Europejskiej. Chcemy abyście zostali – mówiła May.

Dobra wiadomość dla Polaków

Propozycje szefowej brytyjskiego rządu to m.in. uproszczenie procesu proces ubiegania się o prawo stałego pobytu, które zostało nazwane "statusem osoby osiedlonej" (ang. settled status). Większość dotychczasowych praw obywateli UE na Wyspach ma zostać zachowanych.

Współpraca z UE

Doniesienia z Londynu pozytywnie ocenił wiceszef MSZ. – Theresa May otwiera w ten sposób realne negocjacje szczegółowych rozwiązań, które muszą być uściślone lub zmienione w toku negocjacji – ocenił Konrad Szymański, który podkreśla, że Wielka Brytania po wystąpieniu swojej premier zbliżyła się do stanowiska Unii w sprawie Brexitu.

Zobacz, czym jest tzw. miękki Brexit:

RadioZET.pl/PAP/strz

Oceń