Zamknij

Jakie prawa dla Polaków po Brexicie? Premier May zabrała głos

Redakcja
26.06.2017 20:29
Jakie prawa dla Polaków po Brexicie? Premier May zabrała głos
fot. Archiwum Radia ZET

Premier Wielkiej Brytanii Theresa May przedstawiła propozycje w sprawie praw obywateli Unii mieszkających na Wyspach. – To krok w dobrym kierunku, oznaczający pewne zbliżenie Londynu do stanowiska UE – komentował wiceszef MSZ Konrad Szymański w rozmowie z PAP.

Zagłosuj

Czy ktoś z twojej rodziny pracuje w Wielkiej Brytanii?

Liczba głosów:

W poniedziałek w Izbie Gmin premier Theresa May zaprezentowała propozycję praw obywateli Unii Europejskiej mieszkających w Wielkiej Brytanii, w tym blisko milionowej społeczności Polaków. – Żaden obywatel Unii Europejskiej, który jest zgodnie z prawem w Wielkiej Brytanii, nie będzie poproszony o opuszczenie kraju, kiedy wyjdziemy z Unii Europejskiej. Chcemy abyście zostali – mówiła May.

Dobra wiadomość dla Polaków

Propozycje szefowej brytyjskiego rządu to m.in. uproszczenie procesu proces ubiegania się o prawo stałego pobytu, które zostało nazwane "statusem osoby osiedlonej" (ang. settled status). Większość dotychczasowych praw obywateli UE na Wyspach ma zostać zachowanych.

Współpraca z UE

Doniesienia z Londynu pozytywnie ocenił wiceszef MSZ. – Theresa May otwiera w ten sposób realne negocjacje szczegółowych rozwiązań, które muszą być uściślone lub zmienione w toku negocjacji – ocenił Konrad Szymański, który podkreśla, że Wielka Brytania po wystąpieniu swojej premier zbliżyła się do stanowiska Unii w sprawie Brexitu.

Zobacz, czym jest tzw. miękki Brexit:

Zobacz także

RadioZET.pl/PAP/strz