„Fort Trump” powstanie w Polsce? Pentagon sprawdza teren

Błażej Makarewicz
25.09.2018 11:19
„Fort Trump” powstanie w Polsce? Pentagon sprawdza teren

Amerykański sekretarz obrony James Mattis stwierdził, że „Pentagon jest na wczesnym etapie oceny terenu w Polsce, na którym miałaby powstać stała baza wojsk amerykańskich”. Podczas ostatniej wizyty w Białym Domu prezydent Andrzej Duda wyraził nadzieję, że Polska i USA „wybudują razem Fort Trump”.

Chcesz wiedzieć wszystko pierwszy? Dołącz do grupy Newsy Radia ZET na Facebooku

– Amerykańskie wojsko sprawdza obecnie, jakiego rodzaju operacje mogą być wykonywane na oferowanym przez Polskę terenie – powiedział dziennikarzom Mattis.

– Pierwszą rzeczą, jaką musimy zrobić, jest przyjrzenie się temu, co Polska oferuje – stwierdził amerykański sekretarz obrony.

Jak podaje „Washington Examiner” Mattis zapowiedział, że „dopiero po sprawdzeniu terenu, który polskie władze chcą przeznaczyć pod budowę amerykańskiej bazy, można ocenić, co faktycznie może być w tym miejscu powstać”. Żadna decyzja odnośnie do amerykańskiej bazy nie została jeszcze jednak podjęta.

Podczas oficjalnej wizyty w Białym Domu Andrzej Duda stwierdził, że „obecność USA to jedyna gwarancja bezpieczeństwa i obrony. Działania Rosji na Krymie, w Obwodzie Ługańskim i zbrojenia w Obwodzie Kaliningradzkim sprawiają, że musimy zabezpieczać wolną Europę. To są działania także w interesie Stanów Zjednoczonych”.

– Prezydent Duda zapewnił, że Polska będzie płaciła USA miliardy dolarów za stałą bazą naszych wojsk – odpowiedział Donald Trump. – Nawet bogate kraje oczekują od nas obrony, ale nie wypłacają nam pieniędzy. Polska jest tu pięknym przykładem – dodał.

RadioZET.pl/Washington Examiner/PAP/BM