Zamknij

„Fort Trump” powstanie w Polsce? Pentagon sprawdza teren

Redakcja
25.09.2018 11:19
„Fort Trump” powstanie w Polsce? Pentagon sprawdza teren
fot. East News

Amerykański sekretarz obrony James Mattis stwierdził, że „Pentagon jest na wczesnym etapie oceny terenu w Polsce, na którym miałaby powstać stała baza wojsk amerykańskich”. Podczas ostatniej wizyty w Białym Domu prezydent Andrzej Duda wyraził nadzieję, że Polska i USA „wybudują razem Fort Trump”.

Chcesz wiedzieć wszystko pierwszy? Dołącz do grupy Newsy Radia ZET na Facebooku

– Amerykańskie wojsko sprawdza obecnie, jakiego rodzaju operacje mogą być wykonywane na oferowanym przez Polskę terenie – powiedział dziennikarzom Mattis.

– Pierwszą rzeczą, jaką musimy zrobić, jest przyjrzenie się temu, co Polska oferuje – stwierdził amerykański sekretarz obrony.

Zobacz także

Jak podaje „Washington Examiner” Mattis zapowiedział, że „dopiero po sprawdzeniu terenu, który polskie władze chcą przeznaczyć pod budowę amerykańskiej bazy, można ocenić, co faktycznie może być w tym miejscu powstać”. Żadna decyzja odnośnie do amerykańskiej bazy nie została jeszcze jednak podjęta.

Podczas oficjalnej wizyty w Białym Domu Andrzej Duda stwierdził, że „obecność USA to jedyna gwarancja bezpieczeństwa i obrony. Działania Rosji na Krymie, w Obwodzie Ługańskim i zbrojenia w Obwodzie Kaliningradzkim sprawiają, że musimy zabezpieczać wolną Europę. To są działania także w interesie Stanów Zjednoczonych”.

Zobacz także

– Prezydent Duda zapewnił, że Polska będzie płaciła USA miliardy dolarów za stałą bazą naszych wojsk – odpowiedział Donald Trump. – Nawet bogate kraje oczekują od nas obrony, ale nie wypłacają nam pieniędzy. Polska jest tu pięknym przykładem – dodał.

RadioZET.pl/Washington Examiner/PAP/BM