Zamknij

Eksperci: "radioaktywny wiatr" zmierza nad Japonię. To skutek próby jądrowej w Korei Płn.

Redakcja
03.11.2017 14:16
Korea Płn.
fot. Twitter/Strange Sounds

Amerykańscy meteorolodzy ostrzegają: nad Japonię nadciąga "radioaktywny wiatr". Wszystko przez próbę nuklearną, którą tydzień temu przeprowadziła Korea Północna.

Zdaniem ekspertów substancja promieniotwórcze mogą lada dzień dotrzeć w okolice wysp Honsiu i Hokkaido.

Jak podały japońskie media, wszystko zaczęło się 10 września na poligonie Punggye-ri. Doszło tam do niebezpiecznego wypadku - zawalił się tunel, wydrążony specjalnie do przeprowadzenia tego testu. I choć władze w Pjongjangu nie potwierdzają tych informacji, to Japończycy są przekonani, że doszło do eksplozji, czego dowodem mają być trzy kolejne wstrząsy sejsmiczne, jakie miały miejsce w następstwie rzeczonego wybuchu.

Według amerykańskich meteorologów, z substancji radioaktywnych powstała wielka chmura, która poprzez wiatr kieruje się w stronę wyżej wspomnianych japońskich wysp.

Jak podaje, cytowane przez TVN Meteo, centrum badań AccuWeather, próba jądrowa mogła zostać przeprowadzona przy słabym wietrze. Kierujący instytutem dr Joel N. Myers przyznaje jednak, że północnokoreańskie władze mogły, jakie skutki przynieść może eksplozja właśnie w takich warunkach.

- Gdy w ciągu najbliższych kilku dni siła wiatru północno-zachodniego wzrośnie, istnieje taka możliwość, że substancje promieniotwórcze, które wydostały się z poligonu, mogą zostać rozproszone nad Morzem Japońskim, a nawet nad wyspami Japonii - mówi (cytat za TVN Meteo).

RadioZET.pl/TVN Meteo/MP