Zamknij

Japonia i NATO chcą rozwiązać problem Korei Płn. wywierając coraz większą presję

Redakcja
30.10.2017 16:45
Japonia i NATO chcą rozwiązać problem Korei Płn. wywierając coraz większą presję
fot. East News

NATO i Japonia uzgodniły w poniedziałek, że podejmą próbę rozwiązania północnokoreańskiego kryzysu nuklearnego poprzez zmaksymalizowanie presji wywieranej na Pjongjang. Sekretarz generalny NATO podkreślił konieczność ścisłej współpracy pomiędzy Japonią i NATO.

- Korea Północna jest bezprecedensowym, poważnym i bezpośrednim zagrożeniem dla międzynarodowej społeczności, w tym Europy - powiedział minister obrony Japonii Itsunori Onodera podczas poniedziałkowego spotkania z sekretarzem generalnym NATO Jensem Stoltenbergiem w Tokio.

- Członkowie NATO będą wywierać polityczną presję i wprowadzą ekonomiczne sankcje wobec Korei Północnej, tak by rozwiązać problem pokojowo - zadeklarował przedstawiciel Sojuszu.

Jak powiedział Stoltenberg w rozmowie z japońską agencją prasową Kyodo News w przededniu wizyty w Japonii, NATO nie jest "bezpośrednio zaangażowane w rozwiązywanie północnokoreańskiego kryzysu, ale wspiera swoich partnerów w regionie: - Wspieramy wysiłki ONZ oraz wysiłki w celu znalezienia pokojowego rozwiązania. Podczas spotkania Stoltenberga z ministrem spraw zagranicznych Taro Kono strony zadeklarowały wzmocnienie współpracy w celu promowania bezpieczeństwa na morzu oraz obrony przed cyberatakami.

RadioZET.pl/pap/maal