Zamknij

„Guardian”: Japonia przygotowuje masową egzekucję

Redakcja
20.03.2018 15:39
„Guardian”: Japonia przygotowuje masową egzekucję
fot. AP/East News

Japonia szykuje się do egzekucji 13 osób — informuje dziennik „The Guardian”. Chodzi o wykonanie kary śmierci na sprawcach ataku gazowego w tokijskim metrze w 1995 roku. 

20 marca 1995 roku członkowie sekty Aum Shinrikyo przeprowadzili atak gazowy z użyciem sarinu w metrze w Tokio. W wyniku zamachu 13 osób zginęło, a ponad 5000 zostało otrutych. 

13 członków sekty został schwytanych i zamkniętych w więzieniu. Część członków sekty została przewieziona w zeszłym tygodniu do nowych aresztów na przedmieściach stolicy. Media w Japonii spekulują, że władze mogą przygotowywać się do egzekucji sprawców ataku gazowego. Byłaby to największa egzekucja w Japonii od dekady. „Guardian” przypomina, że ostatnia masowa egzekucja — łącznie 15 osób — odbyła się w 2008 roku. 

Atak w metrze w Tokio

Egzekucje są zwykle trzymane w ścisłej tajemnicy, dlatego też nie jest znana ani data, ani szczegóły ewentualnego wykonania wyroku. Nie jest też pewne, czy członkowie sekty Aum Shinrikyo zostaliby straceni tego samego dnia.

W tej sprawie zabrali głos przedstawiciele Amnesty International. Twierdzą, że jeśli władze Japonii podejmą decyzję o przeprowadzeniu egzekucji w tym roku, będzie to widziane jako „cyniczna” próba uciszenia sprawy przed rozgrywającymi się w 2020 igrzyskami olimpijskimi w Tokio oraz zaprzysiężeniem nowego cesarza.

Członkowie sekty wierzyli, że koniec świata jest nieuchronny i chcieli przyspieszyć ten proces. 20 marca 1995 roku opróżnili pojemniki z płynnym sarinem w 5 wagonach tokijskiego metra w godzinach szczytu. 13 członków sekty zostało skazanych na karę śmierci za swoją działalność w ramach Aum Shinrikyo, w tym za atak z użyciem sarinu. 7 członków przeniesiono do różnych zamkniętych ośrodków na obrzeżach Tokio. Do nowego miejsca nie został przewieziony jeszcze przywódca grupy Shoko Asahara. 

RadioZET.pl/The Guardian/KM