Zamknij
lawina błona w Atami w Japonii
4 Zobacz galerię
fot. PAP/EPA/JIJI

Lawina błotna zeszła w Japonii po ulewnych deszczach w Atami w prefekturze Shizuoka, na południowy zachód od Tokio. Dwie osoby zginęły, a około 20 jest zaginionych. Lokalne władze informują o ponad 10 zniszczonych domach.

Lawina błotna, według miejscowych służb ratowniczych, zmyła ziemię na długości ok. 2 kilometrów i dotarła do pobliskiego wybrzeża. Władze miejskie Atami poinformowały, że zmarły dwie kobiety, które zostały znalezione przez straż przybrzeżną w porcie bez oznak życia.

Japonia. Lawina błotna w Atami, dwie osoby nie żyją, 20 zaginęło

Około 21 000 gospodarstw domowych w Atami w Japonii, gdzie znajduje się wiele kurortów z gorącymi źródłami, zostało zmuszonych do ewakuacji. Władze miasta wydały najwyższy poziom alarmu ze względu na wysokie ryzyko katastrof związanych z osadami. Burmistrz miasta Sakae Saito powiedział dziennikarzom, że w wyniku lawiny mniej lub bardziej uszkodzonych zostało do 300 domów.

Materiały nadawane przez japońską telewizję pokazywały potoki błota niszczące budynki w tym nadmorskim mieście, podczas gdy mieszkańcy szukali schronienia. Atami leży ok. 100 km na południowy zachód od Tokio.

Ulewne deszcze nawiedzają Japonię od początku tego tygodnia, powodując wezbranie rzek w środkowej części kraju i w regionie Tokio oraz zwiększając ryzyko osunięć ziemi.

Chcesz wiedzieć wszystko pierwszy? Dołącz do grupy Newsy Radia ZET na Facebooku

RadioZET.pl/PAP