Zamknij

Wybuch gigantycznego wulkanu w Japonii. Ogłoszono trzeci stopień alarmowy

20.10.2021 08:46

Erupcja Aso - jednego z największych masywów wulkanicznych na świecie. Góra na wyspie Kiusiu wyrzuca popioły wulkaniczne – podał dziennik Mainichi. Rzecznik japońskiego rządu poinformował, że nie potwierdzono żadnych ofiar wybuchu wulkanu.

erupcja wulkanu Aso
fot. PAP

Japonia. Erupcja Aso - jednego z największych masywów wulkanicznych na świecie. Japońska Agencja Meteorologiczna poinformowała, że erupcja w kraterze Nakadake 1 nastąpiła o godz. 11.43 czasu lokalnego.

Popioły wulkaniczne wydobywają się na wysokość około 3,5 tys. metrów w odległości kilometra od krateru. Poziom alarmu wulkanicznego został podniesiony do trzeciego stopnia w pięciostopniowej skali.

Japonia. Erupcja Aso, jednego z największych masywów wulkanicznych

Lokalna społeczność jest proszona o zachowanie należytego dystansu wobec góry Aso i jej sąsiedztwa. Rzecznik japońskiego rządu poinformował, że nie potwierdzono żadnych ofiar wybuchu wulkanu.

Z kolei w ciągu miesiąca od rozpoczęcia erupcji wulkanu Cumbre Vieja na kanaryjskiej wyspie La Palma lawa zniszczyła ponad 2 tysiące budynków - poinformowały władze regionu.

Z informacji przekazanych mediom przez rząd autonomiczny Wysp Kanaryjskich wynika, że niebawem do Oceanu Atlantyckiego dotrze kolejny strumień magmy wulkanicznej. W związku ze spodziewaną emisją toksycznych gazów wskutek kontaktu lawy z wodą kanaryjskie służby zapowiedziały konieczność ewakuacji kolejnych miejscowości.

Od 19 września, kiedy wybuchł Cumbre Vieja, ewakuowanych zostało łącznie ponad 7 tysięcy mieszkańców La Palmy.

RadioZET.pl/ PAP/ Twitter