Zamknij

Japonia. Żądają odszkodowania za przymusową sterylizację

Redakcja
28.06.2018 14:08
Japończycy domagają się odszkodowania za sterylizację
fot. Kyodo/EAST NEWS

Do siedmiu wzrosła liczba wniosków o odszkodowanie od władz Japonii za przymusową sterylizację obywateli. Trzy osoby, które decyzją administracyjną zostały pozbawione możliwości posiadania dzieci, domagają się od państwa 440 tys. dolarów.

Chcesz wiedzieć wszystko pierwszy? Dołącz do grupy Newsy Radia ZET na Facebooku

– Operacja pozbawiła nas długo oczekiwanej możliwości posiadania dziecka, a także prawa do decydowania, czy w ogóle chcemy je mieć – podkreśliło małżeństwo z dystryktu Hokkaido, które pozwało państwo japońskie.

Zobacz także

Sprawa dotyczy kobiety z lekkim stopniem niepełnosprawności intelektualnej, która w 1981 roku wyszła za mąż i zaszła w ciążę. Jedna z krewnych kobiety dowiedziała się o jej ciąży i zmusiła ją do podpisania dokumentu o dokonaniu aborcji i sterylizacji.

Zagłosuj

Czy jesteś za zakazem aborcji eugenicznej?

Liczba głosów:

Zobacz także

Tysiące ludzi poddanych sterylizacji

W latach 1948-1996 w Japonii obowiązywało prawo eugeniczne, które miało ustabilizować liczbę urodzeń przy brakach żywnościowych po II wojnie światowej. Objęto nim w szczególności osoby niepełnosprawne intelektualnie, chore psychiczne i z wadami genetycznymi. Przez prawie pół wieku przymusowej sterylizacji w Kraju Kwitnącej Wiśni poddano 16,5 tys. osób.

Teraz małżeństwo z Hokkaido oraz inny mężczyzna z prefektury Kumamoto domagają się od państwa odszkodowania w wysokości 44 milionów jenów (440 tys. dolarów). Od stycznia tego roku do sądów wpłynęło siedem podobnych wniosków.

Zobacz także

RadioZET.pl/Kyodo/PTD