Zamknij

W Japonii zmarły dwie osoby, które otrzymały zanieczyszczoną szczepionkę

28.08.2021 11:50
zmarli po szczepieniu
fot. AP /Associated Press /East News

Dwie osoby zmarły w Japonii po otrzymaniu dawek szczepionki przeciwko Covid-19 firmy Moderna, które znalazły się wśród partii wycofanej później z rynku po odkryciu zanieczyszczenia preparatu - podało w sobotę japońskie ministerstwo zdrowia.

Japonia. Zmarły dwie osoby, które dostały podejrzaną o zanieczyszczenie szczepionkę Moderny. Jak poinformował resort, chodzi o dwóch mężczyzn powyżej 30. roku życia, którzy zmarli w tym miesiącu w ciągu kilku dni od otrzymania drugiej dawki szczepionki. Przyczyna zgonów jest wciąż badana.

Trzy dni temu japońskie ministerstwo zdrowia podało, że z rynku wycofano około 1,6 mln dawek szczepionki przeciw koronawirusowi koncernu Moderna z powodu zanieczyszczenia preparatu. Kilka ośrodków szczepień poinformowało, że ampułki ze szczepionką zawierają obce substancje.

Zmarły dwie osoby, które dostały podejrzaną o zanieczyszczenie szczepionkę

Po tej decyzji rząd Japonii i Moderna oświadczyły, że nie zidentyfikowano żadnych problemów, dotyczących bezpieczeństwa ani skuteczności preparatu, a wycofanie go z rynku było tylko środkiem ostrożności.

Według publicznego nadawcy NHK szczepionka Moderny była zanieczyszczona cząstkami metalicznymi.

RadioZET.pl/ PAP