Zamknij

Silne trzęsienie ziemi w Japonii

Redakcja
05.10.2018 07:48
Silne trzęsienie ziemi w Japonii
fot. AP

Trzęsienie ziemi o magnitudzie 5,2 nawiedziło w piątek japońską wyspę Hokkaido – podała Służba Geologiczna USA (USGS). Nie ma bezpośredniego zagrożenia tsunami – wskazano w komunikacie. Japońska agencja meteorologiczna oceniła wstrząsy jako „w miarę silne”.

Chcesz wiedzieć wszystko pierwszy? Dołącz do grupy Newsy Radia ZET na Facebooku

W japońskiej skali od 1 do 7 piątkowe trzęsienie oceniono jako odpowiadające cyfrze 5.

Według amerykańskiej Służby Geologicznej (USGS) epicentrum wstrząsów znajdowało się u południowych wybrzeży Hokkaido. Hipocentrum znajdowało się zaś na głębokości 42 km.

Zobacz także

Reuters przypomina, że trzęsienie, do którego doszło o godz. 8:58 czasu miejscowego (godz. 00:58 w Polsce), nawiedziło region, który był areną potężnych wstrząsów o magnitudzie 6,7 6 września.

Trzęsienia ziemi są częste w Japonii, która jest położona w jednym z najbardziej aktywnych sejsmicznie regionów świata. Na kraj ten przypada ok. 20 proc. trzęsień ziemi o magnitudzie 6 lub większej.

We wrześniowym trzęsieniu na Hokkaido zginęło ponad 30 osób, doszło do obsunięć gruntu i lawin błotnych. Przerwy w dostawach energii elektrycznej dotknęły 5,3 mln mieszkańców wyspy.

Zobacz także

Najsilniejsze trzęsienie ziemi w historii Japonii miało magnitudę 9. W marcu 2011 roku nawiedziło ono północno-wschodnią Japonię, wywołując potężne tsunami, które spowodowało awarię w elektrowni atomowej Fukushima.

Był to najpoważniejszy incydent tego typu od katastrofy w elektrowni atomowej w Czarnobylu.

RadioZET.pl/PAP/BM