Zamknij

Ponad 100 osób rannych. Bilans trzęsienia ziemi w Japonii

14.02.2021 16:36
Trzęsienie ziemi w Japonii
fot. PAP/EPA

Trzęsienie ziemi w Japonii. Ponad 100 osób zostało rannych wskutek wstrząsów o magnitudzie 7,3, które w sobotę wystąpiły w pobliżu prefektury Fukushima - podała w niedzielę agencja Kyodo.

Trzęsienie ziemi wystąpiło u wybrzeża Japonii, a jego hipocentrum wstrząsu znajdowało się na głębokości 55 km. Z kolei Japońska Agencja Meteorologiczna nie wydała ostrzeżenia o tsunami. Główny rzecznik rządu Katsunobu Kato poinformował, że należy spodziewać się, że w ciągu siedmiu dni pojawią się silne wstrząsy wtórne.

Japonia. Trzęsienie ziemi. Ponad 100 osób rannych, w domach przewracały się meble

Władze zapewniają, że w żadnej elektrowni jądrowej nie zaobserwowano niepokojących anomalii. Jedynie w zniszczonej 10 lat temu elektrowni Fukushima wylała się woda w zbiorniku wypalonego paliwa jądrowego, ale nie wydostała się poza obręb obiektu.

Premier Japonii Yoshihide Suga powiedział, że podczas porannego spotkania członków gabinetu rząd otrzymał doniesienia o wielu zniszczeniach, ale nikt nie zginął, i wezwał ludzi do zachowania czujności.

Chcemy, aby ludzie szybko podejmowali działania, nie tracąc czujności, zwracając baczną uwagę na informacje dostarczane przez władze lokalne

Yoshihilde Suga, premier Japonii

Jak pisze agencja Kyodo, około 900 tys. gospodarstw domowych w okolicach Tokio było przez jakiś czas pozbawionych prądu, ale awarie do niedzieli zostały usunięte.

W mediach społecznościowych znaleźć można sporo nagrań z domów i mieszkań, znajdujących się na obszarze narażonych na wstrząsy i drżenia. Na filmikach widać chwiejące się podłogi oraz przewracające się meble, książki i sprzęt kuchenny:

10 lat po katastrofie nuklearnej w Fukushimie. Zginęło wówczas ponad 20 tys. ludzi

Prawie 10 lat temu na skutek trzęsienia ziemi i tsunami w prefekturze Fukushima doszło do katastrofy w tamtejszej elektrowni nuklearnej. Była to najpoważniejsza katastrofa nuklearna od czasu awarii w elektrowni jądrowej w Czarnobylu w 1986 roku.

Trzęsienie ziemi i tsunami w marcu 2011 roku bezpośrednio spowodowały śmierć 18 430 osób, ale ciała tylko 15 897 z nich odnaleziono. 3 700 osób zmarło w późniejszym okresie.

Chcesz wiedzieć więcej? Zapisz się do grupy Newsy Radia ZET na Facebooku

RadioZET.pl/PAP/Twitter